Vázaný koberec je neodmyslitelnou součástí lidské civilizace a Arabové dokonce prohlašují, že koberec k zařízení bytu zcela postačí. Nakonec i japonské rohože, které pokrývají celou podlahu příbytku a jejichž počtem se dokonce měří velikost místnosti, lze označit za koberce, a je jím ve své podstatě i gobelín.

Dekor a trendy

Trend posledních let směřuje jednak k přírodním materiálům, zejména pak k vlně, a jednak k syntetickému akrylu, který ve vyšlechtěné podobě rozezná od vlny jen skutečný znalec. Velmi hezky vypadá i kombinace obou materiálů například s hedvábím. Od koberce si slibujeme, že bude příjemný na dotek, nebude se špinit, a pokud přece jen, snadno jej vyčistíme. Měl by být pokud možno i protialergenní a v neposlední řadě i hezký, módní a ladící s interiérem.

POKUD SE ZAJÍMÁTE O KOBERCE, DOPORUČUJEME NÁŠ ČLÁNEK O INSPIRACÍCH V KOBERCOVÉM DESIGNU.

Vlna

Orientální koberce jsou krásné, ale do každého interiéru se nehodí Autor: Thinkstockphotos.com Orientální koberce jsou krásné, ale do každého interiéru se nehodíAutor: Thinkstockphotos.com

Argumentem proti vlněnému koberci je, že pouští chlupy a údajný omezený výběr barev. V případě vlny musíme skutečně počítat s tím, že chlupy zpočátku pouští, a tento jev trvá u kratšího vlasu tři až šest měsíců, u vyššího až rok. K jeho dobrým vlastnostem bychom měli přičíst zejména dlouhou životnost, odolnost a díky lanolinu i pružnost. Ani občasný argument o menší tvarové paměti se nezakládá na pravdě. Pokud necháte na vlněném koberci stát nábytek delší čas, viditelné stopy samozřejmě zanechá, ale ve srovnání s akrylem, kdy se vlákno zlomí, se vlna během následného vysávání zase narovná. Moderní technologie přinesly na trh i dostatečný výběr barevných tónů, které se kobercům z umělých vláken dovedou minimálně přiblížit. Koberce je možné chránit impregnací, která zabraňuje vsakování tekutin a prachu. Takto ošetřený výrobek se pak čistí suchou cestou, případně chemicky.

Akryl

Výhodou šlechtěného akrylu je zejména to, že je stoprocentně antialergenní, je jemný na dotek, neleskne se a výběr nádherně sytých barev je téměř nekonečný. Jeho nevýhodou je, že časem žmolkovatí a ve srovnání s vlnou má i nižší životnost. Cenově je vlněný koberec dovezený například z Indie srovnatelný s akrylovým dovezeným například z Holandska. Je to dáno zejména levnější asijskou pracovní silou. Kvalitní vlněné i akrylové koberce jsou vyráběné stejnou technologií, rozdíl je jen v použitém materiálu.

Polyamid (nylon)

Kobercem se dá dodat interiéru potřebný kontrast Autor: Oficiální zdroj Kobercem se dá dodat interiéru potřebný kontrastAutor: Oficiální zdroj

Výhodou je nešpinavost, která je dána jeho povrchovou úpravou, kterou výrobci na vlákna nanášejí. Každý z výrobců má jiný název, ale v podstatě jde o totéž. Koberce z nylonu se hodí do místností s vysokou zátěží. Je asi nejlepší do místností, kde si hrají děti.

Polypropylen

Jde spíš o zátěžový materiál, který není tak komfortní. Používá se tedy ke kancelářským účelům, kde hlavní výhodou je odolnost proti vodě a stálobarevnost.

Kam který

Do obývacího pokoje se nejlépe hodí vlněný ručně vázaný koberec, ale kvůli zvýšenému pohybu lidí volte raději ten s nižším vlasem. Vyšší vlas přece jen chlupatí, navíc snese spíš nižší zátěž, takže je ideální do ložnice. Do jídelny jsou vhodnější spíše strojově tkané koberce. Dětský pokoj pak vyžaduje zejména protialergenní úpravu a jednoduchou údržbu, to splňují zejména koberce akrylové. Díky moderním technologiím však už dnes můžete použít i vlněné, ale jen ty s protialergenní úpravou. Vlas by ale měl být jednoznačně nízký. Pokud rádi interiér často obměňujete, budou se pro vás hodit koberce vpichované. Jejich životnost se pohybuje kolem deseti let.

Koberec může doplnit interiér lépe, než umělecké dílo. Autor: Oficiální zdroj Koberec může doplnit interiér lépe, než umělecké dílo.Autor: Oficiální zdroj

Důležité je ale hledat informace o kobercích. Stejně jako oblečení, i koberce mají na zadní straně informace o svých vlastnostech. Informují o komfortu užívání (nízký, malý, dobrý, vysoký a luxusní). Je zde informace, jestli je vhodný do domácnosti, či do kanceláří a jakou zátěž snese. Na značkách objevíme i doplňující vlastnosti. Třeba důležitý piktogram informuje, zda je možné na koberec postavit kolečkovou židli nebo je-li kus vhodný pro místnost s podlahovým vytápěním.

Jak volit barvy

Koberec by měl v každém případě ladit se zbytkem interiéru, takže kromě materiálu je důležitá i barva a vzor. Tmavé barvy a velké vzory místnost bezpochyby zútulní, ale i opticky zmenší. Světlé barvy ji naopak prosvětlí a dají vyniknout solitérnímu nábytku. Důležitá je i intenzita odstínu. Příliš syté barvy a výrazné vzory mohou působit až rušivě. Pokud si nejste s volbou barvy jistí, dejte přednost barevným kombinacím, které se vyskytují ve zbytku interiéru, a kontrastům se raději vyhněte. Nic nepokazíte ledabylými čarami, geometrickými tvary nebo etnovzory.