Je opravdu parádní a hodí se nejen na plyšáky, ale třeba i na drobné hračky nebo na knížky. Ani kolečka vozíčku nejsou pouze na ozdobu, takže se bude dětem s ním po bytě nebo u vás na chalupě drandit jedna radost.

Pokud si troufnete, přidáváme ještě rychlonávod na výrobu autíčka ze dřeva:

Zdroj: Youtube

Co budete potřebovat: dřevěnou bedýnku, 4 malá dřevěná pojízdná kolečka, 5 kulatých tyčí (1x o průměru asi 3 cm, 4x o průměru asi 1,5 cm), lepidlo na dřevo, brusnou houbičku, metr, ruční pilku, vruty, vrtačku s takzvaným sukovníkem (nástavcem velikosti 14 mm), případně i šroubovák, tenkovrstvou lazuru Dixol (odstín dub), univerzální krycí barvu Balakryl Uni (my jsme vybrali barvu baby blue - č. PPG1233-4), plochý štětec velikosti 2,5″, lazurovací štětec velikosti 1,5″, pracovní rukavice, tužku.

Jak na to krok za krokem

  • Po stranách bedýnky si odměřte a tužkou vyznačte místa na připevnění koleček. Z každé strany dvě, vždy zhruba 3 cm od dna. Postupně vyvrtejte čtyři otvory, očistěte je od pilin a zahlaďte brusnou houbičkou. Vyzkoušejte si, jak otvory pojmou dvě tenčí tyče, ty pilkou zkraťte na šířku bedýnky s přesahem na kolečka, hrany tyčí zbruste.
  • Nejsilnější tyč rovněž zkraťte tak, aby byla asi o 7 cm delší než šířka bedýnky. Z obou stran bedýnky opět asi 3 cm od krajů udělejte křížek. Zde sukovníkem vyvrtejte otvory do hloubky 1 cm, nakapejte lepidlo a vložte zbylé dvě tenčí tyče (předem upravte jejich délku tak, aby vyhovovala výšce dítěte, které bude vozíček nejčastěji používat).
  • Očištěnou bedýnku ze všech stran natřete krycí barvou, jen ji předem promíchejte. Po dvou hodinách povrch lehce zbruste a natřete podruhé.
  • Mezitím natřete také rukojeť vozíčku, dřevěná kolečka i spojovací tyče. Lazuru obezřetně promíchejte, bublinky vzduchu vadí. Po aplikaci první vrstvy, bez ředění, počkejte minimálně dvě hodiny. Potom povrch opatrně zbruste houbičkou a natírejte podruhé. Tenkovrstvá lazura s atestem na dětské hračky zvýrazní kresbu dřeva, prodlouží jeho životnost a poskytne mu ochranu i před sluníčkem.
  • Do finální montáže se pusťte, až bude barva či lazura na všech dílech opravdu suchá. Nejprve přišroubujte rukojeť ke kratší stěně bedýnky tak, aby se její nosné (ty tenčí) tyče dotýkaly dna a mířily do přilehlých rohů (potřebujete vždy 2 vruty na každou tyč). Potom řešte kolečka. První kolečko přišroubujte k tyči, tu prostrčte otvory v bedýnce, na druhé straně přišroubujte další kolečko (aku vrtačkou nebo šroubovákem). Totéž proveďte i se zbývajícími dvěma kolečky.

Zdroj: Balakryl