Stručný souhrn z článku:

 • Kočičí rýma, infekce horních dýchacích cest, je vysoce nakažlivá a může být způsobena různými bakteriemi nebo viry.
 • Příznaky zahrnují červené oči, ucpaný nos, vředy v tlamě, kašel, horečku a apatii; trvání je 1-4 týdny, ale může být fatální bez léčby.
 • Domácí péče zahrnuje odpočinek, teplo, hydrataci, motivaci k jídlu a monitorování teploty; při vysoké teplotě či vážných příznacích je nutná veterinární péče.

Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.

Studené a vlhké počasí, bláto a kolísání teploty, to vše testuje imunitu jak koček, tak člověka. S nachlazením má mnoho majitelů koček osobní zkušenost. Pojďme se tedy podívat na to, jak může vaši šelmu potrápit kočičí rýma.

Sledujte stav zvířete

Kočičí rýma neboli infekce horních cest dýchacích může být způsobena různými bakteriemi nebo viry, podobně jako je tomu u lidské rýmy. Příznaky a závažnost tohoto vysoce nakažlivého onemocnění se mohou lišit. Je proto důležité pečlivě sledovat stav zvířete. Rozvinutí klinických příznaků a jejich závažnost závisí i na stavu imunitního systému daného jedince. Koťata, starší nebo imunitně oslabené kočky jsou náchylnější.

Mezi nejčastější příznaky kočičí rýmy patří:

 • červené, slzící oči
 • rýma a ucpaný nos
 • nadměrné pšíkání
 • vznik vředů v tlamě
 • občasný kašel
 • horečka
 • ztráta chuti k jídlu
 • apatie a nechuť k pohybu

A jak dlouho trvá kočičí rýma? Nachlazení obvykle trvá jeden až čtyři týdny v závislosti na tom, jak rychle je zahájena léčba. Když však nebudete vašeho mazlíčka chránit včas, tak to může končit i smrtí.

Zdroj: Youtube

Kočičí rýma: domácí léčba

Dejte vaší kočce pár dnů klidu. Nenuťte ji do hry a dopřejte jí klidné prostředí, ve kterém může nabrat síly. Je také důležité držet kočku v teple. Můžete jí i zapnout po dobu deseti minut infračervené světlo. Během této doby musíte zůstat s kočkou, protože je třeba zajistit, aby byla minimálně půl metru od zařízení.

Kočku řádně hydratujte. A pokud odmítá pít, dejte jí potravu s vyšším obsahem tekutin, jako jsou kočičí kapsičky.

Při ztrátě chuti k jídlu byste své šelmičky měli co nejvíce motivovat. Přes rýmu, kterou mají, často necítí jídlo, a tak se doporučuje krmit je oblíbenými pochoutkami a aromatickým krmivem. Někdy je třeba významně zmenšit velikost jídla kvůli bolestivému polykání. Jídlo jim také ohřívejte na úměrnou teplotu.

Pokud si nejste jistí, jestli má kočka teplotu, změřte ji. Normální teplota se pohybuje od 38 do 39 stupňů. Pro jednodušší rektální měření namažte teploměr vazelínou. Když teplota přesáhne 39 stupňů, poraďte se s veterinářem. Při projevení některých příznaků nemoci u koťat nebo starších koček navštivte veterinárního lékaře.

Zdroj: metropolevet.cz, veterinapruhonice.cz, reedog.cz