Venkovní kočka, která po celý rok tráví spoustu času venku, se instinktivně připravuje na zimu tím, že mění srst a přibírá na váze. Chlad jí proto nemůže tak rychle ublížit. I tak ale bude ráda, když jí v zimě nabídnete teplé útočiště. Venkovní kočce byste měli kdykoliv umožnit zahřát se v teple domova, pokud je jí zima. Rozhodně však v zimě nepouštějte ven nemocné i staré kočky a koťata do 4 měsíců, která ještě nemají podsadu a srst chránící proti chladu a vlhku.

Jak poznat, že je kočce zima:

  • Kočka se přikrčí a stočí se.
  • Tlapky má úplně schované pod tělem.
  • Kočka má načechranou srst.
  • Oči stáhne do dvou malých štěrbin.

Co kočkám v zimě hrozí?

Pokud mrzne, kočka může snadno přijít k omrzlinám. Těmi bývají u koček postiženy zejména končetiny, ocas a uši. Častým nebezpečím je také dehydratace. V případě, že je kočka odkázaná pouze na přírodní zdroj vody, bude mít velký problém najít nějakou tu nezamrzlou kaluž.

Pozor si dejte i na vyhřáté motory, na kterých kočky v zimě rády polehávají. Nemusíme ani líčit, co všechno se může stát, když se auto s kočkou na motoru rozjede. Zmínit ale musíme i klasickou nemoc. Největší nebezpečí nákazy hrozí při teplotách -4 až -6 stupňů. Tato teplota spojená s vysokou vlhkostí ovzduší je optimální nejen pro bakterie a viry, ale i pro mnohé plísně a parazity.

Zdroj: Youtube

Jak kočkám v zimě pomoci?

1. Najděte jim místo v teple nebo závětří

Skvěle poslouží garáž nebo přístřešek na nářadí. Pokud žádné takové místo nemáte, můžete si pořídit termobox na potraviny, do kterého stačí vyříznout vchod, a ve chvilce máte hotový zateplený domeček. Touto boudičkou můžete pomoci i venkovním kočkám bez domova.

2. Správná potrava je základ

Venkovním kočkám je v tomto období vhodné podávat granule pro koťata, protože mají více energie, kterou kočky potřebují k udržení tělesného tepla. Granulky je možné zalít vývarem nebo teplou vodou, aby měly kočičky něco teplého do bříška.

3. Odčervení

Odčervení jako ochrana proti vnitřním parazitům je samozřejmostí i v zimě.

4. Ochrana proti blechám

Kočky byste měli chránit proti blechám celoročně. I v zimě si je domů totiž mohou přinést od venkovního kočičího kamaráda, v jehož kožíšku přečkávají blechy zimu hezky v teploučku.

5. Otírejte tlapky od posypové soli

Když sůl ulpí na tlapkách, nejen že nepříjemně dráždí polštářky, ale kočka ji může při čištění spolknout. Pokud jsou polštářky rozpraskané je dobré je ošetřit například měsíčkovou mastí nebo speciálním balzámem na zvířecí tlapky.

6. Domácí kočky pouštějte ven jen na krátkou dobu

Pokud je kočka zvyklá být po většinu dne doma a ven se chodí jen provětrat, nenechávejte ji venku moc dlouho. Zároveň také nevyhánějte kočku ven, když se jí nechce. Kočky v zimě většinou své venkovní procházky zkracují a některé dokonce nechtějí v zimě ani vystrčit čumák z domu.

Zdroj: zoohit.cz, akinu.cz, vaseveterina.cz