Ceny fotovoltaických elektráren pro rodinné domy mají velké rozpětí

Nadhodit přibližnou jednotnou cenu za zřízení fotovoltaiky k rodinnému domu prostě není možné, protože je zde řada složitých parametrů, které se ve finální ceně realizace odrážejí. Mezi ty základní samozřejmě patří požadovaný výkon fotovoltaické elektrárny. Ten je závislý nejen na vlastní velikosti domu, ale i především na současné a plánované spotřebě elektrické energie. Stále častěji totiž lidé plánují nejen nákup fotovoltaických panelů, ale i tepelného čerpadla, s tím samozřejmě požadavky na výkon exponenciálně rostou.

Malou nápovědu ohledně ceny vám může dát jednoduchá kalkulačka FVE, kam jen zadáte spotřebu energie. Pokud svoji spotřebu neznáte, stačí se podívat na poslední vyúčtování za energie. Během chvíle získáte doporučení na vhodný model fotovoltaických panelů podle jejich rozměrů a výkonnosti. Celkovou cenu však výrazně ovlivňuje i umístění panelů, protože řada vlivů může snižovat jejich efektivitu. Vhodné je nasměrovat panely na jih, a to se sklonem 30°, přičemž platí, že by jim neměl stínit komín, anténa, strom nebo okolní zástavba.

Celková cena za realizaci fotovoltaické elektrárny pro rodinný dům se obecně pohybuje mezi 230 000 až 650 000 Kč. Náklady však můžete stále snížit díky dotačnímu programu Nová zelená úsporám, s ním se může cena za instalaci fotovoltaiky pro rodinný dům snížit zhruba na 170 000 až 500 000 Kč. Vyšší zvýhodnění pak platí pro severní kraje s chladnějším podnebím, kam patří Moravskoslezský, Karlovarský a Ústecký kraj.

Jak je to s návratností fotovoltaické elektrárny u rodinného domu?

V současné době je možné říci, že návratnost investice do fotovoltaické elektrárny nikdy nebyla rychlejší. Důvody jsou jednoduché, cena elektrické energie skokově narostla a tato tendence má pokračovat, zároveň však klesají náklady na zřízení fotovoltaiky. Navíc jsou dnešní fotovoltaické panely technologicky dokonalejší, s čímž se prodloužila i jejich životnost.

V případě, že byste si pořídili fotovoltaiku na rodinný dům s podlahovou plochou 100 m2 a používali byste elektřinu na ohřev vody, kdy se průměrná roční spotřeba elektrické energie pohybuje okolo 4 000 kWh, činila by pořizovací cena fotovoltaiky zhruba 170 000 Kč i s dotací. Roční úspora na energiích by pak při optimálních podmínkách mohla dosahovat asi 20 000 Kč. Investice by se vám tak navrátila za 8,5 roku bez započtení očekávané inflace.

Cenu by samozřejmě mohla ovlivnit i cena údržby, ale ta je u fotovoltaických panelů téměř nulová. Navíc i jednotlivé komponenty, které jsou potřeba po deseti a více letech vyměnit, v posledních letech zlevnily o desítky procent. Jestliže přihlédneme k udávané životnosti od výrobce 30 let, vrátí se vám investice do fotovoltaiky mnohonásobně.