Přestože u nás zdomácněla, tento okrasný keř původně pochází z Číny. Komule Davidova (Buddleja davidii) zde rostla divoce ve vyšších polohách. My si ji však spíše ceníme proto, že je jedním z osvědčených rostlinných zástupců, kteří dokážou na zahradu přitáhnout motýly stejně dobře jako včely nebo i čmeláky. Odsud také pochází její přezdívka motýlí keř. Rovněž se jí říká letní šeřík, kvůli podobnosti s naším tradičním, v květnu kvetoucím keřem. A její velkou výhodou je, že netrpí na škůdce ani choroby.

Solitérně i ve skupinách

Dorůstá výšky několika metrů, v závislosti na daném kultivaru, její větve budou zdobit mohutná a voňavá květenství, dlouhá asi 20 až 30 centimetrů, ale i více. Proto může komule dobře fungovat jako solitéra. Kdybyste chtěli vytvořit skupinu, vyplatí se vybírat mírně odlišné barvy květenství, většinou se jejich odstíny pohybují v různé škále fialové, některé s nádechem do modra, dále purpurové, růžové, ovšem v zahradnictvích byste objevili i bílé varianty, a dokonce také žluté. Komule ještě pomůže vyplnit „díru“ v živém plotě nebo vytvořit hezké pozadí pro květinové záhony. A naopak, stane se dominantou, když bude mít za sebou zelenou hradbu stromů.

V dospělosti bude komule tvořit jednu z dominant záhonu. V dospělosti bude komule tvořit jednu z dominant záhonu Autor: Shutterstock

Výsadba a řez

Stejně jako šeřík i komule miluje slunečné stanoviště. Neznamená to, že v mírném polostínu nepokvete, ale nebude to tak výrazné. Chcete-li vysadit více keřů, dbejte na dostatečnou vzdálenost mezi nimi, alespoň 1,5 metru. Vysazujte ji do dobře výživné, propustné zeminy s podílem písku. Patří mezi vápnomilné rostliny. A pokud by si sama mohla vybrat, lépe snese sucho než nadměrnou vlhkost. Obecně se doporučuje počkat s výsadbou na jaro, ale někteří odvážlivci nebo možná zapomnětlivci to zkusili i počátkem listopadu a byli úspěšní.
Kořenový systém nemíří příliš hluboko, proto se mladé rostliny můžou bez potíží přesazovat. Často se využívají keříky v kontejneru, byť se komule dá množit také řízky nebo semeny. V létě ji obsypají bohatá květenství, po odkvětu je odstraňte, aby se nevytvářela semena, rostlina se mohla ještě vzchopit a později přidat další kvetoucí nálož.
Pro zdárný růst má velký význam časně jarní hlubší řez, kdy se výhony zkracují asi na 30 cm (motýlí keř kvete na nových, mladých výhonech). A i kdyby se stalo, že větve v zimě namrznou, nemělo by to vadit, protože komule má výborné regenerační schopnosti. 

Nabízí různé barvy květenství, nejčastěji však nafialovělé nebo purpurové. Nabízí různé barvy květenství, nejčastěji však nafialovělé nebo purpurové Autor: Shutterstock
Ochrana před zimou

Přestože původně rostla i ve výškách třeba 2000 m či dokonce výše a je mrazuvzdorná, když se podzim blíží k zimě, dopřejte jí důkladnou nastýlku. Jen nahrnout trochu zeminy nestačí, nebojte se přidat pěknou vrstvu kompostu i zdravé shrabané listí, nebo chvojí (kvůli ochraně oček na kořenovém krčku). Někdo neváhá komuli opatřit také netkanou textilií, aby výhony „nepoletovaly“ do všech světových stran a rostlina se dočkala jara v co nejlepší kondici.

Čtěte také

Ibišek syrský

Čtěte také

Ibišek syrský: Oslnivě kvetoucí keř potřebuje místo na slunci

Zdroj: iRecepář.cz, Zahrada-centrum.cz