Stručný souhrn z článku:

  • Badyáník pravý je stálezelený strom, jehož plody se používají jako koření a v lidovém léčitelství.
  • V kuchyni se badyán využívá pro přípravu různých jídel a nápojů, včetně svařeného vína a vietnamské polévky Pho.
  • Badyán má protizánětlivé a antivirotické účinky, podporuje trávení a spánek, ale při dlouhodobém užívání může být škodlivý.

Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.

Badyáník pravý (lat. Illicium verum) je stálezelený listnatý strom, který dorůstá do výšky 5 až 10 metrů. Jeho domovem je Asie, pěstuje se především v Číně, Indii, Vietnamu a na Filipínách.

Má úzké vejčité listy a půvabné žlutobílé květy s velkým počtem zašpičatělých okvětních lístků. Plody jsou tvořeny dřevnatými tobolkami, které vytvářejí hvězdicovité souplodí. Ty se využívají nejen jako aromatické koření, ale i v tradičním lidovém léčitelství.

Jak badyán pomáhá a jak ho využít v kuchyni? Podívejte se na video:

Zdroj: Youtube

Zralý plod badyáníku obsahuje velké množství esenciálních olejů. Chutí připomíná anýz, má však mnohem vyšší obsah silic a je výraznější – proto ho stačí při vaření přidat jen malé množství.

V čínské kuchyni se badyán používá k dochucení drůbežího i vepřového masa – je součástí známého koření pěti vůní. A pokud byste si chtěli připravit oblíbenou vietnamskou polévku Pho, najdete ho v receptu také.

V české kuchyni se uplatňuje především jako dochucovadlo do svařeného vína, chybět by neměl v perníkovém koření a využívá se také při přípravě kompotů, povidel a zavařenin. Výborně ladí s hovězím masem a se zvěřinou, zajímavý rozměr dodá také rajské nebo hrachové polévce.

Badyán seženete v podobě celých hvězdiček, ale i mletý. Prodává se také ve formě kapek, resp. esenciálního oleje, který se používá k inhalacím, do koupele nebo jako aromaterapie.


Zkuste ho při chřipce, bolestech žaludku i na dobrý spánek

V čínské medicíně se badyán podává pro úlevu při trávicích obtížích, bolestech žaludku, zácpě či nadýmání. Mimo to má protizánětlivé a antivirotické účinky.

Pomáhá při nachlazení, kašli, bolesti v krku, podporuje celkovou obranyschopnost a připisují se mu také pozitivní účinky při křečích a revmatu. Vonné silice příznivě působí na nervovou soustavu a zlepšují kvalitu spánku.

Při dlouhodobém (několikaměsíčním) užívání badyánu bez přestávky hrozí riziko alergie, nežádoucích účinků ve formě horečky, křečí nebo poškození ledvin. V případě těhotenství, vleklých problémů s trávením či dlouhodobých zdravotních obtížích se poraďte ohledně užívání badyánu s lékařem.

Badyánový čaj

Jednu hvězdičku badyánu rozdrťte v hmoždíři a zalijte horkou vodou.

Nálev nechte 10 minut louhovat a poté přeceďte přes sítko. Podle chuti oslaďte medem. Pijte jednou až dvakrát denně. Přidat můžete také citronovou šťávu, zázvor, hřebíček nebo skořici.

Zdroj: www.celostnimedicina.cz, sever.rozhlas.cz, www.atlasrostlin.cz