Stát se rozhodl, že zatočí s těmi, kteří zamořují ovzduší v obcích svými nevyhovujícími kotli na tuhá paliva. Budou je muset prostě vyměnit za nová v nejpřísnější emisní normě, jinak budou platit pokutu 50 000 korun.

Podle odhadu odborníků bude muset do dražšího kotle s nižšími emisemi v nadcházejících deseti letech investovat až půl milionu českých domácností. Prodej starších a novým normám nevyhovujících kotlů skončí v roce 2014. O osm let později s nimi již prakticky nebude možné ani topit.

Novela zákona o ochraně ovzduší, která vstoupí v platnost 1.9.2012, radikálně změní podmínky provozování domácích kotlů na tuhá paliva. Majitelé starších a novému zákonu již nevyhovujících kotlů se musí připravit na výdaje spojené s revizemi stávajících zařízení. Mnoho domácností si navíc bude muset do roku 2022 pořídit kotel úplně nový. Kotle na tuhá paliva splňující podmínky nižších emisních tříd podle normy ČSN EN 303-5 se od začátku roku 2014 přestanou prodávat. ***

Vybrané změny v souvislosti s novelou zákona o ochraně ovzduší:

  • Leden 2014 – Ukončení prodeje kotlů na tuhá paliva splňující podmínky 1. a 2. emisní třídy podle ČSN EN 303-5
  • Leden 2017 – Povinnost předložit na základě požadavku obecního úřadu revizi domácího kotle na tuhá paliva
  • Leden 2018 – Ukončení prodeje kotlů na tuhá paliva 3. emisní třídy podle ČSN EN 303-5
  • Září 2022 – Domácnosti budou mít povinnost prokázat, že jejich kotel splňuje podmínky minimálně 3. emisní třídy podle ČSN EN 303-5. V opačném případě hrozí vysoké pokuty až 50 000 Kč. Prakticky už proto nebude možné kotle nižších emisních tříd provozovat.

"Kotle z první a druhé třídy podle příslušné normy, které v současnosti tvoří až tři čtvrtiny všech prodávaných zařízení na českém trhu, již nebude možné od začátku roku 2014 prodávat. Pokud si tedy zákazníci chtějí pořídit levný kotel této třídy a kalkulují s jeho desetiletým provozem, měli by si s jeho koupí pospíšit,“ řekl pro Dům a Zahradu Roman Švantner, manažer společnosti Enbra, která se topenářskou technikou zabývá.

Kotle těchto emisních tříd bude možné provozovat pouze deset let, do roku 2022. Poté bude nutné zakoupit kotel nový, splňující přísnější nároky na účinnost a emise oxidu uhelnatého.

Zákon o ochraně ovzduší, jehož cílem je mimo jiné eliminace lokálních znečišťovatelů, přinese v praktické rovině hlavně nutnost průběžných revizí kotlů na tuhá paliva. Zákon se vztahuje na zařízení s výkonem od 10 do 300 kW a teplovodním okruhem, tedy na většinu kotlů na tuhá paliva v českých domácnostech i v malých kotelnách bytových domů. Od 1.1.2017 budou domácnosti povinny na základě požadavku příslušného obecního úřadu tuto revizi předložit, v opačném případě jim bude hrozit pokuta až 20 tisíc Kč. Revize bude nutné absolvovat každé dva roky. Odhadovaná cena revize včetně seřízení kotle je 1500 Kč. Jak to však bude ve skutečnosti, zatím nikdo nedokáže odhadnout. Již dnes není dostatek revizních techniků a jejich práce se stoupající poptávkou bude jistě dražší.

Ačkoli novela zákona o ochraně ovzduší starší kotle s nízkou účinností a vysokými emisemi přímo nezakáže, prakticky je nebude možné od roku 2022 provozovat. Neprojdou totiž revizemi, a jejich majitelé by tak museli platit vysoké pokuty.

Stát plánuje, že by na výměnu kotlů přispíval. Jenže jednorázová investice vysokých částek znamená, že ani s příspěvky na nový kotel nedosáhne spousta domácností. Zvlášť, pokud budou muset s novým kotlem upravit i celý otopný systém, se kterým bude moderní technika spolupracovat. Pak se náklady na změnu šplhají ke stotisícovým částkám na dům, což je pro většinu nereálné i s desetitisícovým příspěvkem od státu. Ten navíc nemusí ani být, protože stát na takové rozdávání zatím nemá.