Koupacímu jezírku by se mělo říkat rybník, protože je uměle vytvořené. Je to vodní nádrž, která funguje bez chemického čištění. Má dvě části: hlubokou koupací, bez substrátu a rostlin, které v něm rostou. Druhou mělkou, regenerační, v níž se daří vodním a vlhkomilným rostlinám, které spolu s bakteriemi částečně čistí vodu.

Kde to začalo

Biotop, koupací jezírko Autor: archiv V SRN v posledních pětadvaceti letech minulého století, odkud se zahradní koupací jezírka rozšířila po Evropě. V Rakousku funguje dokonce několik veřejných koupališť až o rozloze 2500 čtverečních metrů! Silným motivem šíření biotopů byly zvyšující se ceny energií, protože jejich provoz je ve srovnání s bazény úspornější. Podpůrný důvod byl i nárůst alergií, protože koupání v jezírkách alergikům nejenže neškodí, ale v mnoha případech prospívá.

Typy biotopů – kolik komor?

Jednokomorový biotop má koupací část hlubokou 150 až 200 centimetrů, regenerační do 100 centimetrů. Dvoukomorový (případně vícekomorový) biotop má dvě (či víc) oddělené nádrže, jednu koupací a další regenerační. Tento systém je velmi účinný, ale finančně nákladnější. Komory nemusí být těsně u sebe, mohou tvořit samostatné celky propojené hadicemi. Čerpadlem se žene voda z „koupaliště“ do regenerační zóny a odtud se vrací vyčištěná samospádem do koupací komory.

Biotop, zahradní jezírko Autor: archiv

Kam a jak jezírko umístit?

Nejprostší je vyznačit tvar hadicí či provazem tam, kde chceme jezírko. Protože je jezírko náročné na plochu, buduje se uprostřed nebo na straně pozemku, případně u domu.

Kde by biotop být neměl:

  • na severní straně domu – tam nesvítí slunce
  • pod vzrostlým listnáčem – padá z něj listí a pyly, což přispěje k přemnožení řas ve vodě
  • v celodenním stínu – vodní rostliny chřadnou, mají málo světla
  • aby se biotopu dařilo a voda byla prohřátá, potřebuje denně aspoň osm hodin slunečního svitu!

Jaká výška, hloubka, tvar

Abychom mohli udělat pár temp, mělo by mít koupací jezírko 150 a víc metrů čtverečních. Když tuto plochu rozdělíme v poměru 2:1 (regenerace – koupání), nepotřebuje žádný čisticí systém. Pokud si můžeme dovolit biotop třísetmetrový, p Biotop, zahradní jezírko, koupání, zahrada Autor: archiv oměr zón může být 1:1. Čím menší jezírko, tím spíš je nutná čistička. Ideální hloubka je kolem 2,5 metru, v takové už dobře funguje biologická rovnováha. Dvojnásobná hloubka znamená chladnou vodu u dna, což stabilizuje teplotu před prudkými změnami. V hlubším jezírku se dobře plave a dá se do něj skákat. Je důležité, aby se v koupací části dno svažovalo do hloubky povlovně, abychom se měli kam postavit a odpočinout si. Vyplatí se vybudovat vstup do vody (žebřík, schody) a na břehu molo. Pro malé děti je praktické z části biotopu udělat brouzdaliště vysypané kačírkem a bez vysazených rostlin kvůli čisté vodě.

Koupací jezírko může být na každé zahradě, limitující je její velikost. Na plavání je třeba však počítat aspoň deset metrů, jezírka o velikosti 2 x 2 nebo 3 x 2 metry jsou leda k cákání dětí a pro osvěžení.

Rybník za čtrnáct dní

Jakub Krčín budoval svůj největší rybník Rožmberk pět let – od roku 1584. Jak dlouho trvá koupací jezírko? Je-li hotový projekt a zajištěný veškerý materiál, trvá vlastní realizace standardního biotopu 70 až 100 čtverečních metrů od vybagrování zeminy až po vysazení rostlin a instalaci mola a vstupu do vody 14 až 30 dní. Pak trvá asi měsíc, než se kal usadí.

Biotop, zahradní jezírko, zahrada Autor: archiv

Jak bude jezírko fungovat další roky, ovlivňují další faktory. Především kvalita filtračního systému, bez něhož skončí jezírko po dvou letech jako špinavá louže, a pravidelná údržba. Roli hraje spad listí, prachu a trávy do vody, ryby, počet koupajících se lidí a zda se před vstupem sprchují atd. Jak jezírko vybudovat, čím ho osadit a kolik jeho realizace vlastně stojí? To jsou otázky, na které si odpovíme příště.

-Marie Krausová, Dům a zahrada 5/2010-Foto: fotogalerie TvujDum.cz, www.profimedia.cz

Tip na další zajímavé články Autor: archiv
  • Jak opticky snížit místnosti
  • Jak zařídit dětský pokoj
  • Kuchyňské linky a pracovní desky
  • Tipy a triky, jak financovat rekonstrukci
  • Zahradní nábytek......a dřevostavby jako hlavní téma přináší červnové číslo časopisu Dům a zahrada, které je v prodeji od 19. 5. 2010.