Stručný souhrn z článku:

  • I když v koupelně netrávíme příliš času, chceme, aby byla pohodlná a funkční, poskytující dostatek světla a prostoru pro hygienu i domácí práce.
  • Moderní koupelny často využívají prosklené zástěny, které zvyšují estetický dojem a opticky zvětšují prostor, přičemž zajišťují dostatek přirozeného světla a zvukovou izolaci.
  • Bezpečnost a mechanická odolnost jsou klíčové při výběru skla do koupelny, kalené sklo je preferované pro jeho vlastnosti a bezúdržbová skla s antikorozními povlaky usnadňují čištění.

Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.

V koupelně sice netrávíme moc času, ale chceme se v ní cítit dobře, pohodlně a bezpečně. Má poskytnout pohodu při mytí, koupání či sprchování, dostatek světla pro osobní hygienu, stejně jako pro činnosti související s úklidem a chodem domácnosti (praní, sušení prádla a podobně).

Zdroj: Youtube

Jednotlivé části koupelny jsou zpravidla nějak odděleny, aby voda ze sprchy nebo z vany necákala až do chodby nebo k záchodu (pokud je součástí prostoru). Někdy musíte vystačit se zatahovacím PVC závěsem, jindy s plastovými průsvitnými díly nebo se spolehnete na stavební úpravy (zeď, sádrokarton, kachličky...).

Moderní koupelny jsou místem, kde se v posledních letech prosazují prosklené zástěny. Aby zástěna vydržela dlouho hezká a nevyžadovala neustálou péči a mytí chemickými přípravky, je třeba vybrat pro ni správné sklo. Mělo by zůstat dlouho čisté a v každém případě musí být bezpečné.

Přirozené světlo a omezený hluk

Podle odborníků ze společnosti Saint-Gobain dodávají prosklené sprchové kouty koupelnám lesk a opticky zvětšují prostor. Zasklením proniká do sprchy přirozené světlo, současně však sklo částečně tlumí zvukové šumy. Sklo je maximálně hygienické a zároveň nabízí ten vůbec nejčistší a nerušený výhled do okolí.

Sklo do sprchového koutu má jiné vlastnosti než sklo v oknech a dveřích domu nebo bytu. Zásadním faktorem je bezpečnost, na druhém místě je třeba dbát na vysokou mechanickou odolnost skla. Pro sprchový kout nebo koupelnu je třeba zvolit bezpečnostní, tedy kalené sklo.

Mezi další vlastnosti, na které je třeba myslet, patří transparentnost a odolnost vůči vodnímu kameni. Na korodujícím sklu vzniká bělavá až šedá vrstva, postupně zmatní, ztratí průhlednost i odraz světla.

Bezúdržbové sklo

Ideální volbou do koupelen jsou bezúdržbová skla. Některé výrobky jsou opatřeny speciální fólií nebo jsou ošetřeny chemickými přípravky. Dodatečně nanášené povlaky (nanonástřiky ochranného filmu) jsou jen částečným řešením, které může po několika měsících intenzivního užívání sprchy vymizet.

Jiným, významně trvanlivějším řešením jsou speciální antikorozní průhledná skla, vyvinutá a určená přímo pro sprchové kouty. Díky speciálnímu antikoroznímu povlaku (pokovení se na sklo nanáší procesem magnetronového naprašování ve formě tenkého filmu) voda nebo pára rychle sklouznou a jejich kapky neulpívají na skleněné stěně.

Významným benefitem speciálního skla pro koupelny Timeless je podle odborníků ze Saint-Gobain Glass jednoduchá údržba. V případě, že se sklo výjimečně zašpiní, stačí na jeho očištění obyčejná stěrka a není třeba používat žádné chemické čisticí prostředky

Zdroj: Dům & Zahrada, Saint-Gobain Glass, asb-portal