Bohužel i v dnešní době bývá koupelně přisuzován malý prostor, který navíc často bývá bez denního světla. Zvykli jsme si na to, takže nás to ani neudivuje. S o to větším nadšením sem pak vybíráme osvětlení. Dobře víme, že tu lampy budeme používat i přesto, že venku svítí sluníčko. Výběru podřizujeme tedy nejenom tvar, ale také zdroj světla. Ten je důležitý zvláště tam, kde koupelnu využívá žena k vylepšení svého zevnějšku a právě tady si připravuje make-up. Zrcadlo, řekni mi… Koupelnové skříňky, často známé také pod názvem galerie, vybíráme s ohledem na dostatek úložného prostoru, podstatnou roli hraje rovněž velikost i tvar zrcadla a také osvětlení. Využíváme-li tento solitérní kus rovněž k úpravě vzhledu, je nutné, abychom se v zrcadle dobře viděli. Ideální jsou modely se svítidly umístěnými podél zrcadla na levé i pravé straně. Tehdy světlo dopadá na tvář rovnoměrně, takže se nevidíme s nelichotivými stíny. Máme-li možnost, můžeme světlo doplnit rovněž na horní, případně i spodní stranu. Aby byl výsledek maximálně dokonalý, je vhodné použít jako zdroj světla zářivku s denním odstínem světla. Posviťme si na celou místnost Stejně jako v jiných místnostech i v koupelně musíme vytvořit centrální světlo, které zajistí bezpečný pohyb po celém prostoru. Standardně můžeme použít jedno přisazené stropní svítidlo nebo soustavu bodových světel zabudovaných ve stropním podhledu. Zajímavé a působivé jsou podstropní světelné římsy odrážející světlo přes nasvícený strop. Kromě centrálního světla je vhodné použít rovněž nástěnné lampy, které můžeme využívat v momentě, kdy chceme vytvořit intimní nebo relaxační atmosféru.

Pozor! Do vlhkého koupelnového prostředí je nutné zvolit lampy s dostatečnou izolací. Označena je písmeny IP, přičemž platí, že hodnota musí být 43 a výš.

Okno v koupelně Naštěstí ne všechny koupelny jsou černou dírou, kterou je potřeba zútulnit k našemu obrazu. Přeci jen existují prostory, do nichž dopadá dostatek denního světla. I když i tady samozřejmě musíme vytvořit alternativu pro večerní a noční používání, pokud zrovna soused nemá přímý pohled do našeho soukromí, pohled z okna můžeme využít ve svůj prospěch. Například vanu situovat tak, abychom při relaxaci v ní mohli pozorovat okolí. Denní světlo také přijde vhod při nanášení make-upu, milovníci všeho živého jistě ocení možnost tuto koupelnu dekorovat živými květinami.

Ciťme se dobře Umělé světlo je prevít a ne v každé jeho barvě vypadáme zrovna dobře a zdravě. Za výsledek vděčíme zdroji světla. Do koupelen je vhodné halogenové osvětlení (nebo klasické žárovky) s teplým zdrojem světla, u zrcadla použijte zářivky s denním odstínem.

-Alena Malá-