Moderní koupelny s keramickými obklady a dlažbou bývají studené nejen na dotek, ale už na pohled. Styl Provence oproti tomu využívá retro prvků a barev, které místnost naopak proteplují. Když to vezmeme od podlahy, k provensálskému stylu se nejlépe hodí dřevěné palubky, které z praktických i finančních důvodů můžeme nahradit dlažbou v imitaci dřeva. Už jen ten dekor koupelnu zútulní a vdechne koupelně venkovského ducha.

V provensálské koupelně bychom nejraději viděli volně stojící vanu, možná i zakrytou nadýchaným závěsem. Ale není to nutné. Nemáte-li prostor, zvolte vanu vestavěnou a vyberte k ní obklad s jemným retro dekorem. Styl Provence si potrpí na lehké odstíny fialové, modré, tyrkysové či šedé a krémové. Nemusíme se vyhýbat ani květinovým motivům.

Pro nábytek můžeme vyrazit do bazarů. Vůbec nebude vadit, když ponese stopy patiny - právě naopak, patina je ve stylu Provence velmi žádoucí. Dřevěný toaletní stolek doplní umyvadlo na desku a zrcadlo v dřevěném či bronzovém rámu. Myslíme jen na to, že nábytek do koupelny by měl stát na nožičkách, aby ho neničily občasné koupelnové "záplavy". Místnost by také měla být dobře větraná.

Čtěte také

patinovani

Čtěte také

Když se řekne patina…

A pak jsou tu doplňky a dekorace, nejoblíbenější fáze zařizování. Než začnete utrácet velké peníze, porozhlédněte se doma nebo na chalupě po starých oprýskaných nádobách, do kterých naaranžujete sušené květiny; možná najdete odepsaný žebřík, který se ještě úplně nerozpadl, zkrátíte ho, ošetříte olejem a využijete jako držák na ručníky. Máte-li u vany kousek místa, postavte sem stoličku nebo židli, kam si odložíte svršky nebo skleničku s vínem.

A co dokoupíme? Osušky v pastelových barvách, levandulové mýdlo a sůl do koupele, potpourri... Vaše Provence koupelna bude nejen úžasně vypadat, ale i krásně vonět.