Nejpopulárnější přírodní materiál se v interiéru používá doslova od podlahy pomalu až ke stropu, ale v koupelně je to přece jen „trochu jiná káva“. Na co si troufnete, aby si dřevo i po letech používání zachovalo svůj půvab a kvalitu?

Myslete prakticky

Někomu postačí drobnosti, jako třeba mýdlenka, háčky nebo žebřík na vlhké ručníky, jiný by raději něco většího. Pak se ovšem ptejte, jak je daný produkt ošetřený, aby vydržel běžný koupelnový provoz. Sice se můžete setkat také s neupraveným materiálem, u něj se ale předpokládá, že si ochrannou finální úpravu dotáhnete sami.
Bez čeho se nikdy neobejdete? Koupelnu s dřevěným vybavením musíte perfektně a pravidelně větrat, jistě ne nadarmo se dřevo doporučuje do místností s oknem. Nebo vyřešte nucené větrání, které zajistí plynulý odtah vlhkého vzduchu a jeho výměnu za čerstvý vzduch zvenku. A samozřejmě počítejte s tím, že dřevo je náročné na údržbu.


Svatá dvojice: Tvrdost a úpravy

Nejpraktičtější jsou tvrdé, odolné dřeviny, z exotických zástupců u nás zdomácněl například teak, výbornou volbou je také „našinec“ dub a jiné. Opatřují se zejména lakováním nebo olejováním. Právě tyto úpravy podporují odolnost masivu vůči působení vlhka. Přesto není důvod nechat třeba nábytek napospas, když si užije nechtěnou „spršku“, kapky vody hned otřete dosucha. Kromě masivu se nabízí volit také dýhu, například odýhovanou dřevovláknitou desku. Nebojte se jí ani na drobných prvcích, hezky osvěží například i takovou „popelku“, jako je rámeček vypínače nebo zásuvky.
Na okraj: Často se do koupelen doporučuje bambus. Skutečně jde o praktický materiál z pohledu odolnosti vůči vlhkosti, i když to není dřevo v nám známé podobě, nýbrž tráva s dřevnatými stébly.


Něco navíc

Uvažujete také o dřevěných okenních rámech, ale červíček pochybností ve vás stále hlodá? Dřevěná okna se běžně opatřují třemi vrstvami povrchové úpravy, která je chrání před vlivy vnějšího prostředí, nicméně do koupelny to chce ještě něco přidat. Tím „navíc“ může být speciální membránový nástřik, který podle Mileny Tomčíkové, produktové manažerky značky VEKRA, omezuje pronikání vlhkosti do dřevěného rámu a zároveň jí nebrání, aby se rychle „vytratila“. Díky této povrchové úpravě se okno dokáže chovat podobně jako membrána u sportovního oblečení.
Ovšem vsadit na dřevěnou podlahu, to chce mnohem víc odvahy. Ptejte se, zda je dřevo tepelně upravené, už to výrazně eliminuje jeho roztahování a smršťování v důsledku působení vlhka, současně se tím zvyšuje jeho přirozená tvrdost. Vybírejte raději exotické druhy a zvažte jejich povrchovou úpravu. Z důvodu snadnějších oprav drobného poškození, kterému se nevyhne dřevěná podlaha ani v jiných místnostech, se zdá praktičtější olejování. Ale v tomto případě je přece jen lepší volit lakování, dále se doporučuje podlahu celoplošně přilepit a perfektně zaizolovat obvodové lišty (aby se voda nedostala pod krytinu).


Věrné imitace nejsou ostuda

Komu se nechce investovat do dřeva nebo se ho v koupelně prostě bojí použít, a přesto by si chtěl dopřát přírodní ladění na nábytku, může zvolit dřevodekory například na fólii nebo laminu. Nebo si dát na podlahu vinyl či keramickou dlažbu, která dřevo napodobuje. Že dlažbu už znáte? Tak mrkněte na něco jiného, co třeba laminátové obklady?