Nechat koupelnové skříňky otevřené, nebo všechny kosmetické přípravky, chemikálie, ručníky a další věci schovat nemilosrdně za dvířka? Úměra je tady přitom asi zřejmá: čím více zavřených skříněk, tím větší pořádek, který se taky dá přitom nastolit v mžiku. Čím více otevřených polic, tím větší dojem chaosu (i proto, že obaly šampónů a krémů jsou pestrobarevné). A tím větší péče se musí věnovat pravidelnému úklidu a vracení věcí na své místo. Takže koho stálé přerovnávání omrzí, zvolí dvířka, šuplíčky a zásuvky. V koupelně to také bude vypadat elegantněji než jenom otevřené police. Těch ponecháme jen několik a vyhradíme je věcem, které musí být stále po ruce.

Úzké regály a závěsné skříňky

V koupelně často není místa na police a skříňky nazbyt. Při dobrém naplánování ale úložné plochy dokážou pojmout překvapivě hodně věcí, a přitom koupelna nevypadá zaplněně. Ideální je využít na mělké a úzké skříňky (25 - 40 cm hloubky) místo vertikálně, až ke stropu, kde mohou být méně frekventovaně využívané věci. Využije se pak doslova každá skulina, mohou se tady střídat různě široké skříňky na míru. I třeba jenom v třiceticentimetrovém regálu vysokém až do stropu se schová hodně věcí. Hodně podlahové plochy ušetří také závěsné skříňky a police.

A materiály na koupelnový nábytek?

Ideální jsou rámy skříněk kovové, tvarově stálé. V takovém hliníkovém rámu pak mohou být dvířka v laku, pískované sklo nebo velmi kvalitní plasty. Přírodní tón dodá koupelně odolný přírodní bambus. V koupelně u dvířek a posuvných dveří mělkých regálů nezapomínejme ani na zrcadla, která opticky nafouknou často malý prostor. Kromě čirých dvířek a dveří bývají v nabídce bronzově, zlatě nebo modře tónovaná zrcadla.

I dřevo si s koupelnou může rozumět

Vlhko koupelny naopak nesvědčí nasákavým materiálům nábytku. Těm škodí nejen voda, ale i vodní páry obsažené ve vzduchu. Police a skříňky pak mohou trpět smršťováním po vyschnutí a opětným nabobtnáváním - to je typické pro dřevo. Ale ani jeho se v koupelně už nemusíme vzdávat, protože existují jeho vodoodpudivé úpravy. Důležité je vybírat přímo nábytek do koupelny určený, u toho je tvarová stálost zaručena.

Kdo chce být originální a umyvadlo hodlá zapustit třeba do staré komody, měl by se poradit s truhlářem, jak takové dřevo povrchově upravit, aby v koupelně netrpělo, ale i tak nezapomínáme na důkladné větrání.