Nejvíce vody spotřebujeme na toaletě a v koupelně, ale plýtvat dokážeme také v kuchyni. Například v Praze byla v roce 2020 průměrná denní spotřeba vody na osobu 112 litrů. Přitom stačí změnit svoje návyky, a ještě myslet zejména na úsporné baterie a moderní toalety, a spotřeba významně klesne.

Zamyšlení vsedě

Stará toaleta může spotřebovat 9 litrů na jedno spláchnutí, u standardních nových s duálním splachováním se rozlišuje spotřeba na „velkou“ a na „malou“, například 6/3 litry nebo 4,5/3 litry a letošní novinka s technologií OptimFlush je ještě šetrnější. Minimálně pětina lidí ale stále splachuje na "velkou“, přestože šla na "malou“. Výměna starého klozetu za moderní má obrovský smysl. A když je doma více mužů než žen, vyplatí se přidat ještě urinál (asi 1 litr na 1 spláchnutí), tedy pokud na něj máte místo.

Míříme do koupelny

Srovnávat vanu se sprchou snad už není třeba, každý ví, že rozumným sprchováním ušetří. Inspirujte se tipem z Jihoafrické republiky, kde vymysleli dvouminutové písně, aby ve sprše nepobývali moc dlouho (viz 2minuteshowersongs.com). Češi by asi takhle krátkou očistu nestihli, pro začátek zkuste dvě písničky. Nenechte téct vodu při čištění chrupu (používejte kelímek), holení nebo mydlení ve sprše. Zvažte sprchovou baterii, která má omezovač průtoku vody, obecně jde o úsporu asi 50 procent. Další řešení nabízí funkce mlhy. Vyplatí se baterie páková, nejvhodnější je v termostatickém provedení. Totéž platí pro baterii k umyvadlu a s ohledem na to, že trávíme doma více času, si možná pořídíte bezdotykovou. Příklad: termostatická nastaví vodu na požadovanou teplotu asi za 3 vteřiny, páková asi za 7 vteřin a kohoutková baterie zhruba za 12 vteřin.

Vodovodní baterie se běžně vybavují perlátory, a pokud ho ta vaše ještě nemá, tuhle drobnost za pár korun si určitě kupte. Vodu provzdušní, ta se zdá objemnější, proto jí spotřebujete méně. Úspornější baterie se samozřejmě našly také v kuchyni, některé se doplňují vytahovací sprškou (praktičtější omytí třeba velkých nádob).

Používejte šedou vodu

Pokud se koupete, vodu poté využijte na splachování WC. Nejen v Japonsku, ale i u nás se prodávají WC mísy s malým umyvadlem na ruce. Po umytí rukou voda steče do nádržky a můžete spláchnout. Využít už použitou, málo znečištěnou vodu se dá i při ručním přepírání prádla (perte v lavoru) nebo zapnutí pračky, máte-li přístup k odtoku vody. „Je skvělá na umytí záchodu díky tomu, že vytéká společně s pracím prostředkem,“ říká Yvonna Gaillyová z Ekologického institutu ZO ČSOP Veronica.
V současnosti doma také častěji vaříme. Když oplachujete zeleninu nebo ji vaříte ve vodě, vraťte ji znovu do oběhu. Podle odbornice lze vodu z dobrých brambor využít do polévek nebo ji nechat vychladnout a pak vypít. Je otázkou, zda dokážete stejně jako Španělé zužitkovat ještě vodu, kterou vaši čtyřnozí miláčci nespotřebují, na zalévání rostlin. Hrnkovkám bude svědčit voda z vajec vařených natvrdo, obsahuje minerály a pomáhá udržovat optimální pH zeminy.

Myčka se vyplatí, ale...

K dalším zlozvykům patří předmývání nádobí, než ho dáte do myčky. Podle analýzy Ipsos pro značku Finish se tímto způsobem v České republice ročně vyplýtvá neskutečných 3,8 miliard litrů vody (přibližně tolik vody je v našem největším a nejhlubším přírodním jezeře, jmenuje se Černé). Vylízávat talíře se u dospělých nesluší, ale vytřít například zbytek polévky kouskem chleba? Proč ne, navíc to dělají také Francouzi.
Až budete kupovat novou myčku, vybírejte si raději takovou, která si dokáže upravit teplotu a dobu mytí podle stupně zašpinění. Z pohledu spotřeby vody i energie se jeví jako nejúspornější takzvaný eko program. Myčku zapínejte naplněnou, snížíte počet mycích cyklů, ovšem některé spotřebiče nabízí i funkci pro poloviční náplň. A pokud to jde, napojte ji rovnou na teplou vodu. Sice už šetříte za energii na její ohřátí, ale to je dnes také potřeba. Dokonce víc než dříve.