Proměna koupelny je vždycky trochu ošidná. Jak si dopřát to, co chcete, a současně mít jistotu, že se za pár let nové vybavení neomrzí? Vsaďte na designové stálice prověřené časem.

Imitace přírodních materiálů

Dřevo a kámen se napodobují už pěkně dlouho a tento trend patrně nikdy nezmizí. Jak na obkladech a dlažbě, tak v případě nábytku. Důvodem imitace je čím dál větší potřeba sepětí s přírodou, kterou si často v jiné podobě ani nemůžeme v koupelnách dopřát z finančních (drahé), stavebních (těžké) nebo praktických důvodů (originály jsou náročnější na údržbu).

Čtěte také

Koupelnové baterie řady Allure s kartáčovaným povrchem Cool Sunrise v odstínu zlaté

Čtěte také

Podívejte, jak zlaté akcenty skvěle sluší koupelně!

Umyvadla na desku

V novostavbách se umyvadla na desku používají poměrně často, ale cestu si razí i do starších koupelen. Důvody jsou tři. Tohle provedení si rozumí s různorodými interiérovými styly, není tedy nijak omezující, když chcete něco jiného než moderní minimalismus. Z pohledu místa se hodí všude. Velikost desky se dá přizpůsobit na míru prostoru, navíc díky ní vznikne odkládací plocha. Škála umyvadel tohoto typu je nejširší na trhu a zahrnuje i atypické, jinak těžko použitelné tvary. A do třetice zmiňme umístění baterie, která nemusí být situovaná u nejvzdálenější stěny umyvadla.

Aby ani bílá koupelna nepůsobila fádně, osvěžte ji interiérovými hrnkovkami Autor: Shutterstock

Matné povrchy byly, jsou a budou in

Zatímco lesklé povrchy mají různorodé vlny obliby, mat je nadčasový. U něj je velice důležité také optické působení. Například lesklá krytina už od pohledu vybízí k opatrnosti (máte pocit, že na ní uklouznete, aniž by se jí dotkla kapka vody), kdežto u matu nic takového nepředpokládáte. Maty se snáze udržují v čistotě, což platí pro keramické obklady či dlažbu i pro nábytkové povrchy.

Lesklá výjimka

Jedinou, zato z pohledu škály produktů pestrou lesklou výjimku v koupelnách představují chromové prvky. Přestože se vyrábí v lesku i matu, lesklé provedení vodovodních baterií, sprchových hlavic a další praktické detaily jsou běžnější. Jedním z důvodů je skutečnost, že většina koupelen nemá přirozený zdroj světla, a s tím umělým si lépe pohraje právě lesklý chrom. Navíc odolává mechanickému poškození i působení vlhka či vodnímu kameni.

Čtěte také

Čtěte také

Spokojenost se sprchovou vaničkou zaručují hlavně tři parametry. Znáte je?

Malé formáty jsou věčné

Stejně jako nic nezkazíte neutrálními barvami, nešlápnete vedle s tradičními malými formáty, tedy pokud je vhodně použijete. Zejména koupelnu bez oken dokážou malé rozměry obkládaček udělat zajímavější, a když se doplní dlažbou větších formátů, nedojde k optickému zmenšování prostoru. Nebojte se ani barevných spár.
Tip navíc: Obkládačky se dříve aplikovaly asi do výšky dveří, dnes se však „vytahují“ až ke stropu, koupelna pak působí celistvějším dojmem.