Při výběru hlavní barvy do koupelny hraje zásadní roli právě velikost plochy, na kterou ji aplikujete. Půjde-li o podlahu a stěny, nedej bože i strop, pak byste na některé barvy měli raději zapomenout. Včetně té, která je aktuálně velice populární.
Podívejte se na tyhle koupelny, vybrali byste si?
Problematická černá
Bavíme se o elegantní a oblíbené barvě, pro koupelnu je však na velkých plochách nepraktická. Nepůsobí pozitivně, malé prostory opticky zmenšuje a černočernou koupelnu budete častěji uklízet, každý kontakt s hygienickým nebo kosmetickým přípravkem zanechá viditelné stopy.
Jak to obejít: Černá je bezvadná na doplňkových produktech, včetně vodovodních baterií, umyvadlové pilety, sifonu, konstrukce sprchového koutu, topení a podobně. Pak v kombinaci se světlým základem na stěnách a podlaze může vypadat luxusně.
Ani bílá nemusí být ideál
Přestože jde o nejpopulárnější barvu, monochromatická, čistě bílá koupelna není žádná výhra. Zejména když k podlaze a stěnám přidáte bílou sanitu a stejnou barvu aplikujete na nábytek. Bílá koupelna působí sterilně, evokuje nemocniční prostředí a rovněž se hůře udržuje v čistotě.
Jak to obejít: Bíločerná kombinace je moderní a žádaná, prostě palec nahoru, ovšem zkusit se to dá i jinak. Přidejte vzory na obkladačkách nebo dlažbě, nábytek s dřevodekorem, barevné ručníky a kobereček. Pokud trváte na bílých obkladačkách menších formátů, oživte je nejen další přidanou barvou, ale také barevnou spárovací hmotou. Inspiraci nejen pro bílé koupelny najdete tady.
Červenou nebrat!
Zatímco jinde v interiéru dokáže červená divy, do koupelny se zrovna nehodí. Jde o barvu, která zvyšuje krevní tlak, svalové napětí, zrychluje dech, podporuje metabolismus. Což může být v některých situacích užitečné, nicméně v koupelně většinou chceme relaxovat. Ani když se věnujeme čistě hygieně, nepotřebujeme mít po ruce „hadr na býka“. Červená je vysloveně nevhodná do malých koupelen.
Jak to obejít: Nepoužívejte ji na větší plochy a červenou kombinujte s jemnějšími odstíny.
Pozor i na modrou
Modrá barva patří mezi základní a v koupelně se často používá. Pozor jen na to, aby přemíra modré nezkreslila vaše vnímání, hlavně tmavé tóny nepůsobí zrovna relaxačně. Temná modrá vadí i při líčení, proto ani sytě fialová není ideální (vznikne smícháním modré a červené). Zajímavé je také působení modré s ohledem na věk. U starších lidí obecně platí, že se jim zhoršuje vidění, barvy se jeví méně výrazné. A barvy s kratší vlnovou délkou, což jsou fialová a modrá, se starší generaci zdají výrazně tmavší.
Jak to obejít: Použijte střední sytost nebo světlé odstíny modré. A místo syté fialové je lepší zvolit odstín lila, jako světlý šeřík.
Nejlepší rada
Nešlápnete vedle, když v koupelně vhodně smícháte více barev a přidáte i vzory. Právě barvami, vzory a i velikostí obkladů a dlažeb můžete lépe naznačit jednotlivé zóny. A tím odlišit relax ve vaně a sprše a hygienu u umyvadla, u čtenářek rovněž vytvořit ideální podmínky pro líčení (pokud nemáte toaletní stolek v ložnici). Dokonalý make-up podpoří také dostatečné osvětlení – je rozdíl, zda se líčíte do práce, nebo večer do společnosti. Většina LED žárovek dokáže měnit teplotu barvy světla, tak toho využijte.
Zdroj: Lepšie bývanie, ped.muni.cz