Vzpomínáte si na šedou spárovačku v koupelně vašeho dětství nebo u prarodičů? To byla cementová spárovačka, tenkrát neměla konkurenci. Pak přišla obliba bílé spárovací hmoty, po čase nastoupily výrazné barvy. Jak je to teď?

Chystáte se na rekonstrukci koupelny? Tady máte 20 žhavých trendů letošního roku:

Zdroj: Youtube

Vrací se zpět

Barevné spárovací hmoty jsou vynikající z více důvodů. Oživí obkládačky v koupelně a na rozdíl od samotného obkladu tolik nestojí. Přitom nejde o tak razantní změnu, že by vám po čase mohly vadit. A kdyby snad ano, tak je přetřete. Nic nebouráte.

Co teď frčí? Kontrast

Pokud preferujete kontrast, pak by se odstín spárovačky měl výrazně lišit od převažující barvy obkládaček. Nebojte se ani největší klasiky, malých bílých obkládaček 10 x 10 cm, ostatně používají je i designéři a bytoví architekti. Včetně absolutního vítěze soutěže Interiér roku 2022. Ovšem v kombinaci s barevnou spárovačkou.

Nevadí, ani když máte v koupelně větší formáty obkladů, i ty dokáže spárovačka oživit.

Musí být obklad jen bílý?

Nemusí. Barvu spárovačky lze vybírat rovněž podle barvy obkládaček, pak nikdy neuděláte chybu, výsledek bude decentnější. A u vícebarevného obkladu si vyberte některý z jeho odstínů a právě takový zvolte na výplň spár. Skutečně se netřeba řídit zastaralým názorem, že se výrazné spárovací hmoty mají používat hlavně u jednobarevných obkladů. To už dávno neplatí.

Nebo zvolte takovou barvu spárovačky, která v koupelně převažuje na nábytku, případně na doplňující výmalbě.

Proč je to na podlaze jinak
Nejvíce používanou barvou spárovací hmoty na podlahách nejen v koupelnách je šedá. Což se traduje už léta, nicméně jde o vyzkoušenou záležitost. Ani barevné spáry nejsou "ochuzené" o nečistoty, pak se jejich tón i sytost mění došeda (bez ohledu na původní barvu). Podlaha je také významně více zatěžovaná a navíc nestejnorodě čili po čase vypadá flekatě. Z těchto důvodů se u dlažby v koupelně dává přednost šedé spárovačce.

Je bílá spárovací hmota out?

Není. Ale nepoužívá se až tak často, protože má tendenci žloutnout, špína je na ní více vidět a hůř se čistí. Určitě ji nedoporučujeme u bílých obkládaček, výsledek by byl příliš sterilní, připadali byste si jako v nemocnici.

Jaká je nejlepší?

Obecně se spárovací hmoty dělí na cementové, polymerní a epoxidové. Do vlhkého prostředí hledejte ideálně hydrofobní a rovněž se v prodejně ptejte, zda současně brání tvorbě plísní na povrchu spár.

Zdroj: houseandgarden.co.uk