Koupelna by měla být nejen místem bezchybně funkčním a vybaveným podle našich potřeb, ale i dokonalá z hlediska estetického, aby nic nerušilo, a my se zde cítili po všech stránkách dobře. Proto musíme věnovat velkou pozornost i obkladům stěn a Koupelny, obklady Autor: archiv dlažbě, neboť v koupelně pokrývají velké plochy. Jde o jedny z nejdůležitějších prvků, které významně ovlivňují celkové působení a atmosféru místnosti.

Prvním hlediskem, podle kterého můžeme obklady vybírat, je samozřejmě materiál. Trh poskytuje široký sortiment – nejrozšířenější jsou keramické obklady, mezi luxusnější patří porcelánové či skleněné. Výběr je široký, i pokud jde o rozměry a design, a to jak tradiční, tak odpovídající posledním trendům či zcela extravagantní, a to vše v celkem širokém cenovém rozpětí. Jestliže tedy bažíme po koupelně zajímavé či neobvyklé, výběr správných obkladů je nejjednodušší cestou. Jak již bylo řečeno, k nejužívanějším patří jistě keramické obklady.

Čas oblíbených – protože jediných solidních na trhu – obkladaček Erika v pastelových barvách a s povrchovým reliéfem je naštěstí dávno pryč. Dnes si opravdu vybere každý, od obkladů s patinou antických dlažeb přes imitace nejrůznějších materiálů až po originální majolikové vzory. Obklady nemusí být zdaleka pouze čtvercové a dokonce Koupelny, obklady, umyvadla Autor: archiv ani obdélníkové, ale i kosočtverečné, šestihranné, oválné, lze z nich skládat různé obrazce. Novinkou jsou například série obkladů, vytvářejících plastický vzhled hadí kůže, zvlněné vodní hladiny či dalších přírodních živlů, zákazník si podle svého vkusu může vybrat i z různých originálních graffiti či mozaik neobvyklých rozměrů, tvarů či dezénů.

Nejen lesklá sklíčka

Výrazné kouzlo mají obklady skleněné, neboť sklo působí na stěnách zajímavě v různých denních dobách podle ozáření sluncem, jiné je i při umělém osvětlení. Obklady se více lesknou, jejich odstín je jemnější a vzhled plastičtější, to vše vynikne zvláště u obkladů větších rozměrů. Nejobvyklejšími zástupci jsou mozaiky, stále žádanější jsou však právě obklady větších rozměrů. Ještě před nemnoha lety bychom mohli právě tyto vzhledově luxusní Koupelny, obklady, zrcadlo, umyvadlo Autor: archiv obklady koupit od českého výrobce, z nepochopitelných důvodů však byla výroba i přes velký zájem zastavena, firma ukončila činnost a zanikla. Nyní již má tento typ obkladů v portfóliu mnoho zahraničních firem a objevily se i na pultech našich obchodů. Tak jako u keramiky, i zde lze vybírat z mnoha barevných odstínů a rozměrových variant, mezi nejzajímavější patří metalíza a vzorované abstraktní či florální motivy a geometrické obrazce, zaujmou i reliéfní vzory tvarů misek, vlnek, kávových zrn a podobně… U některých z nich je však třeba vzít v úvahu obtížnější údržbu.

Umění i v koupelně

Jestliže bychom rádi měli i v koupelně originální obraz, který na rozdíl od těch zhotovených nejrůznějšími výtvarnými technikami vydrží drsné podmínky vlhkého klimatu s rychlým střídáním teplot, můžeme vybírat obklady ručně malované, a to v celkem přijatelných cenách. Můžeme si nechat odekorovat vlastní obklad podle předlohy, kterou si vybereme z nabídky Autor: archiv umělce, případně si přinést předlohu vlastní, nebo jednoduše zakoupíme již hotové obklady z nabídky některého z ateliérů, které se touto činností zabývají. Obrazy a motivy je možné nechat namalovat na keramické i skleněné obklady, běžně dostupné v obchodní síti, a to jak s povrchem lesklým, tak i matným. Pro tento typ malby jsou používány dekorační vypalovací barvy, dlaždice jsou následně vypáleny při vysoké teplotě. Díky tomu získá výsledný dekor odolnost proti otěru, vysoké vlhkosti a změnám teplot, umístit je tedy můžeme k vaně, umyvadlu i do sprchového koutu. Trochu z jiné oblasti jsou obklady tematicky inspirované faunou. Nejde však o prosté vyobrazení zvířat, například po vzoru pravěkých jeskyní, i když i to by možná stálo za povšimnutí. Pro milovníky nekonformního stylu je však v tomto případě určena například série porcelánových obkladů firmy Cifre Ceramica – Cavallino s poměrně věrným vypodobněním zvířecí srsti. Jednotlivé prvky o rozměru 45 x 45 cm lze použít jako obklad i dlažbu, jde o mrazuvzdorný materiál v matném provedení. V koupelně můžeme tak mít srst divoké krávy, mustanga, tygra či třeba leoparda.

-Dana D. Daňková-

Foto: Los Kachlos, Cifre Ceramica