Autor: archiv Ještě nikdy nebyla nabídka televizí v obchodech tak široká jako dnes. Na malé ploše najdete televize s klasickou obrazovkou, ploché LCD obrazovky, plazmy, projekční a do toho se blíží doba digitálního vysílání, čemuž se televize bude muset také přizpůsobit. Jak se v nabídce tedy neztratit?

Skleněná klasikaTelevize s klasickou skleněnou obrazovkou, kterých je také několik druhů, jsou dnes stále nejprodávanější. K nejlevnějším patří modely s vypouklou obrazovkou, která ale deformuje obraz a odráží světlo z okolních zdrojů. Ploché Autor: archiv skleněné obrazovky sice eliminují tyto nedostatky, jsou ale o něco dražší a jako v předchozím případě se jedná o starší technologii, která svojí kvalitou nemůže překonat technologie nové. Nemáte-li však příliš vysoké nároky na velikost úhlopříčky a na televizi se díváte jen příležitostně, protože si raději na dobrý film zajdete do kina, pak je plochá skleněná obrazovka dostačující. Vypouklé obrazovky splní svůj účel u malých televizí do kuchyně nebo na chatu. Otázkou ovšem zůstává, jestli na klasickou televizi budete mít dost místa. Šetříte-li doma každý metr čtvereční a jste milovníky moderního designu, pak spíše sáhněte po LCD obrazovce.

LCD Autor: archiv Nejdříve jsme se s LCD monitory z tekutých krystalů mohli setkat u mobilů, hodinek a kalkulaček, pak u počítačů a dnes se prosazují i jako samostatné televizní přijímače v domácnostech. Jejich velkou výhodou je zanedbatelná hloubka obrazovky, dají se zavěsit i na zeď. Ve srovnání s klasickými televizory však mají i jiné výhody, pro které stojí za to o nich přemýšlet. Neprodukují skoro žádné škodlivé záření, plochá obrazovka přináší dokonalý obraz, který je stabilní a ostrý bez blikání, čímž jsou výrazně šetrnější k očím. Jsou lehčí, lépe se s nimi manipuluje a oproti klasickým TV ušetří přibližně 70 % energie. Oproti plazmě má LCD vyšší jas obrazovky, takže za horších světelných podmínek je lépe vidět. Pro srovnání lze uvést, že LCD televizi s úhlopříčkou 55 cm koupíte za cca 16 tisíc Kč, což už je jistě přijatelné. Do velké místnosti, kde si chcete instalovat domácí kino, si pořiďte plazmovou televizi.

Plazma Autor: archiv V obchodě LCD obrazovky od plazmových na první pohled nerozeznáte, pokud nejste zrovna zkušenými specialisty. Plazma obrazovky totiž na rozdíl od LCD fungují zcela jinak, přestože základ je stejný. K podrobnějšímu vysvětlení bychom ale potřebovali kratší fyzikální lekci, proto zůstaneme u uživatelských vlastností. Při výběru se můžete jednoduše orientovat podle velikosti – plazmové televize se vyrábějí až od metrové úhlopříčky. Vykazují stejně dobré vlastnosti jako LCD. Jsou lehké, ploché, mají perfektní kvalitu obrazu a zvuku, šetří elektrickou energii a úhlopříčka může dosáhnout až 156 centimetrů. Plazma vám nabídne lepší barvy než LCD, je ale energeticky náročnější a citlivější na manipulaci. I cena těchto obrazovek se značně snížila, stávají se tedy stále dostupnějšími.

Projekční televize Autor: archiv Jsou v podstatě „předchůdkyněmi“ plazmy. Klasické televize mají úhlopříčku obrazovky nejvýše do 82 cm, protože větší obraz by byl už díky technologii pokroucený. Projekční přijímače fungují na principu zpětné projekce, a tak umožňují velikost obrazovky od jednoho metru výše. Při srovnání velikosti obrazovky a ceny vychází poměrně levně, ovšem kvalita obrazu se nevyrovná skleněným obrazovkám. Pro sledování vyžadují spíše šero nebo tmu, za denního světla dělají problémy. Nejlepší uplatnění tak najdou v barech nebo hotelových halách.

Blíží se digitální televizeObecnému trendu digitalizace se nevyhnulo ani televizní vysílání. Hlavním důvodem je fakt, že klasické analogové vysílání dosáhlo svého stropu v možné kvalitě obrazu. Cenou za jeho další zlepšení by bylo zmenšení počtu stanic, což není žádoucí. Po přechodu na pozemní digitální vysílání se kvalita obrazu i zvuku podstatně zlepší. Co digitální vysílání bude znamenat pro nás, pro diváky? Faktický rozdíl bude pouze v tom, že budeme muset mít jiné televize nebo ty současné adaptovat. K současným televizím bude třeba přidat takzvaný set-top-box, který vypadá jako satelitní přijímač, ale bude mít anténu. Do budoucna se objeví televizní přijímače s integrovaným digitálním tunerem, které již nebudou set-top-box potřebovat. Ale je jich na trhu jen několik a jsou zatím drahé. Navíc klasický televizní signál tady ještě nějakou dobu bude, takže se rozhodně vyplatí pořídit kvalitní analogovou televizi a k ní externí přijímač.

Na co myslet při výběru
  • Velikost úhlopříčky – vaše vzdálenost od televize by měla být trojnásobkem velikosti úhlopříčky.
  • Místo pro televizi – klasické skleněné obrazovky potřebují hodně místa i do hloubky, LCD obrazovky nikoliv.
  • Formát obrazovky – pro televizní pořady stačí poměr stran 4:3, pro sledování filmů při přehrávání z DVD je lepší poměr 16:9.
  • Frekvence obrazu – rozhoduje o tom, jak bude obraz působit na vaše oči, 50 Hz není zcela optimální, volte raději frekvenci 100 Hz.
  • Doplňková výbava – podívejte se, kde jsou konektory pro DVD, domácí kino nebo kameru či fotoaparát, abyste k nim měli vždy přístup, máte-li doma děti, bude se vám hodit pojistka pro zablokování ovládání televize.
  • Nakupujte u specialistů – elektrospecialista vám přístroj předvede a pomůže s výběrem. U některých prodejních sdružení máte i šanci získat značkový nejnovější model za plně konkurenční ceny.
  • V každém případě si nechte televizní příjímač předvést, a to pro sledování televizního programu i DVD.

-td-Připraveno ve spolupráci s Petrem Bojnanským, ředitelem aliance heleFoto: hele, SONY