Toulitky Autor: Archiv autora Autor: Archiv autora

Rod Anthurium, který patří do čeledi áronovitých, zahrnuje okolo 800 až 1000 druhů pocházejících z Jižní a Střední Ameriky (Panama, Kolumbie, Brazílie a Ekvádor). Pro tyto státy představuje tržně nejvýznamnější květinu k řezu, která je distribuována do všech koutů světa.

Anthurium andreanum

Nejmohutnější zástupce rodu Anthurium, který se pěstuje jako interiérová rostlina. Listy jsou velké, lesklé, šípovitě srdčité, květy jsou velké, lesklé, zpravidla s odlišnou barvou toulce a palice. Nejčastěji se pěstují kultivary s květy červenými, růžovými, světlezelenými, krémovými nebo temně fialovými. Vyžaduje celoročně pokojovou teplotu, minimální teplota je 18 °C, ale optimum se pohybuje mezi 20 – 25 °C.

ČTĚTE TAKÉ:

Vybíráme světlá stanoviště bez přímého slunce a vyhneme se místům s proudícím vzduchem tak, aby rostliny nestály v průvanu. Je náročnější na vzdušnou vlhkost, proto doporučujeme nepřímé zvlhčování vzduchu. Při přímém rosení rostlin dochází k tvorbě nevzhledných skvrn na květech, stejně tak, jako při poklesu teplot pod 15 °C. I při nákupu řezaných květů dejte pozor na to, zda je nemají „uskladněné“ v chladicích boxech nebo v zimním období blízko vchodu, kde na ně proudí chladný vzduch. Substrát by měl být lehčí a vzdušný, ideální je směs rašeliny, perlitu a písku. Přihnojujeme slabšími roztoky vícesložkových hnojiv a zaléváme pokud možno odstátou a měkkou vodou.

Při zálivce vodou s vyšší tvrdostí dochází k zasolení substrátu a možnému úhynu celé rostliny. Substrát udržujeme celoročně stále mírně vlhký. Choroby a škůdci se na těchto rostlinách téměř nevyskytují. Pokud bychom se rozhodli rostliny rozmnožit, vybereme si k tomu jaro, kdy při přesazování rozdělíme stávající trs na více menších a ty jednotlivě rozsadíme. Množit se dají i semeny, která se vytvářejí v červeném oplodí na palicích po opylení, jedná se ale o zdlouhavý proces, během kterého získáme kvetoucí rostlinu až za několik let.

Anthurium scherzerianum

Toulitky Autor: Archiv autora Autor: Archiv autora

Je menší příbuzná „velkých“ antúrií. Listy jsou na rozdíl od předchozího druhu matné, široce kopinaté, květy jsou drobnější, miskovité, toulec a palice mají většinou stejnou barvu. V dřívějších dobách je pěstovaly naše babičky, jsou mnohem méně náročné než předchozí druh. Vyrovnají se lépe s nižší teplotou, minimum je pro ně okolo 16 °C, průvanem i nedostatkem světla. Nižší jsou jejich nároky i na vzdušnou vlhkost, dobře prospívají i při běžné pokojové vzdušné vlhkosti.

Anthurium crystallinum

Na konec jsme si pro vás připravili jednoho ze zástupců okrasných listem. Anthurium crystallinum má velké srdčité sametové zeleno-vínové listy, květy jsou nenápadné s drobným toulcem, zpravidla zelené barvy a zanikají v porostu. Nároky má podobné jako Anthurium andreanum.

Foto: archiv autorky