Do kuchyně je nedáváme už jen z praktického důvodu – neužili bychom je a navíc by tam zbytečně zabíraly místo. Existují však speciální krbová kamna, která využijeme i v kuchyni.

Vaříme na krbových kamnech

Autor: archiv Bývalo to tak dříve běžné v každém domě či bytě, dnes už zůstávají klasické sporáky na pevná paliva, na nichž se vaří a současně se využívá teplo k vytápění místnosti, jen v některých vesnických domech. Nahrazují je moderní spotřebiče, a to především kvůli čistějšímu a méně náročnému provozu. Ovšem buchty pečené v troubě na dřevo či uhlí a pískající konvice na rozpálených kamnech mají pro mnohé z nás stále své kouzlo. Navíc, když vypadne proud, nejsme v takovém případě odsouzeni k chlebu s máslem a studenému mléku. Můžeme si i tak uvařit.

Pro sporák s troubou na tuhá paliva bychom se nejspíš v novostavbě či moderní rekonstrukci již nerozhodli. Vhodnou alternativou mohou být ale krbová kamna s varnými plotnami. Ta mají sama o sobě velkou účinnost, v kombinaci se sporákem můžeme proto levně a rychle vařit i vytápět současně.

Autor: archiv V nabídce obchodů najdeme jak běžná krbová kamna bez trouby jen s varnými plotnami, tak i komfortní sporák obložený kachli s teplovodním výměníkem a troubou.

Tři v jednom Sporák s krbovými kamny není náročný na prostor, má rozměry zhruba 0,5 x 0,8 m, výkon až 9 kW a vytopí asi 150 m2 plochy. Ani na něm ale zřejmě nebudeme vařit denně. Když pomineme pracnost provozu, je třeba vzít v úvahu i dobu vaření, po niž je nutné v kamnech topit. V moderním domě s poměrně malými tepelnými ztrátami bychom asi měli brzo v kuchyni horko. V takovém případě je vhodné řešení rozvedení teplého vzduchu z kamen po celém domě. Ať tak či tak, sporák s krbovými kamny nám může ušetřit energii minimálně při ohřívání pokrmů, vaření nenáročných malých jídel nebo vody na kávu či čaj.

Dalším podobným spotřebičem, který ocení možná spíše gurmáni, je sporák s krbovými kamny, která mají litinovou varnou plotnu a navíc i smaltovanou troubu. V případě tohoto komfortního sporáku se nemusíme zříkat romantické atmosféry živého ohně, neboť poskytuje relativně velký průhled do topeniště. Nepřijdeme ani o výkonné vytápění celého domu. Kamna mají třístupňové spalování, teplovodní výměník a tepelný výkon až 8,5 kW. Sporák je obložen kachli nebo mastkem.

Autor: archiv Je nasnadě, že při tomto vybavení budou kamna finančně náročnější než předchozí model. Lze ho však považovat za plnohodnotnou možnost vaření, pečení a vytápění v jednom, zejména v zimních měsících. Je také alternativou k lehkým kachlovým kamnům, jejichž postavení je technicky, časově i finančně náročnější.

V případě obou typů sporáků je třeba pro zajištění správné funkce i bezpečnosti provozu zvolit odpovídající konstrukci i parametry kouřovodu a také vhodné palivo. Obvykle to bývá dřevo a produkty z něj, případně rašelinové nebo uhelné brikety. Bližší specifikaci udává vždy výrobce v přiloženém popisu produktu.

-Dana D. Daňková- Foto: Turbo Krby, Saey, Vermont casting,http://www.profimedia.cz/