Krbová kamna jsou obzvláště užitečná na jaře a na podzim, kdy není třeba spouštět celý topný systém. Jejich účinnost se pohybuje mezi 40 a 80 procenty. Jednoplášťová sálavá kamna rychle ohřejí jednu místnost, zatímco dvouplášťová konvekční kamna rozehřejí vzduch mezi dvojitými stěnami a teplo se šíří po místnosti. Otevřením dveří do sousedních místností můžete vytápět i ty.

Spočítejte správný výkon

Při výběru kamen je klíčové zaměřit se na jejich výkon, nejen na vzhled. Správná dimenze je zásadní, protože příliš velká kamna v malém prostoru budou prostor přetápět, což může způsobit škody, zatímco příliš malá kamna pojedou na doraz a rychle se zničí.

Výkon kamen se udává v kW a obecně platí, že 1 kW vyhřeje přibližně 20 m3 prostoru. Před nákupem kamen ověřte, zda váš komín odpovídá požadovanému výkonu.

Jak vybrat kamna správné velikosti:

Zdroj: Youtube

Zvolte vhodný materiál

Různé materiály kamen mají odlišné vlastnosti. Ocelová kamna se rychle ohřívají a rychle chladnou, což je vhodné pro rychlé vytápění. Kachlová obložení nabízejí postupné uvolňování tepla, což je ekonomické a efektivní. Vyberte materiál, který vyhovuje vašim potřebám a vkusu.

Výběr paliva

Většina kamen a krbů je určena pro dřevo a dřevěné brikety, ale existují i kamna, ve kterých lze topit uhlím. Mějte na paměti, že uhlí je může znečišťovat, a vyžadují tak časté čištění. Pokud můžete, zvolte obnovitelná paliva, jako jsou dřevo, dřevěné brikety nebo pelety, které jsou ekonomické a ekologické.

Bezpečnost na prvním místě

Zajistěte, že máte funkční komín a kamna stojí na nehořlavém povrchu. Při umístění kamen na plovoucí podlahu použijte izolační desku. Nedovolte, aby kolem kamen byly hořlavé předměty.

Zdroj: thisoldhouse.com, fourdayfireplace.com