Věděli jste, že pojmenování „krtek“ označuje přes 13 rodů malých hmyzožravých savců z čeledi krtkovitých? A že v těchto 13 rodech najdete celkem 29 druhů krtků? Na svých zahradách se pak setkáváte zejména s krtkem obecným.

Co dělá krtek v zimě?

Mysleli jste si, že krtci v zimě hibernují? Pak se mýlíte. Hibernace je reakce některých živočichů na zimní období, kdy hibernující živočich přečká zimu v klidovém stavu a při útlumu fyziologických procesů. To znamená především snížení tělesné teploty. Mezi hibernující živočichy patří zejména ježci, plši, netopýři nebo sysli. U krtka se jedná o nepravý zimní spánek, při kterém se tělesná teplota nesníží.

Krtek Krtek Autor: shutterstock.com

Ačkoliv krtek zimu většinou prospí ve svém úkrytu, pokud poleví mrazy, je opět aktivní. Ve chvíli, kdy je to možné, si zkontroluje své chodbičky a případné oběti zkonzumuje. Nepohrdne ani myší. Miluje žížaly. Když ve svých chodbách nenajde dostatek potravy, vytvoří chodby nové.

Proč se (ne)zbavit krtka?

O tom, jak se zbavit krtků na zahradě, vám dnes říkat nebudeme. Řekneme vám ale, proč byste měli občas jeho pobyt na vaší zahradě uvítat. Vzhledem k tomu, že jde o hmyzožravce, můžete ocenit fakt, že vás krtci zbaví alespoň části nepříjemného hmyzu. A to včetně myší, které na své zahradě nechce nikdo.

Čtěte také

Čtěte také

Dekorací není nikdy dost. Specializovaný veletrh začíná už ve čtvrtek

Navíc i krtince, které krtek vytvoří, mohou být užitečné. Stačí je jednoduše sesbírat a použít je dál jako vysoce kvalitní půdu. Krtek ji prokypří. Navíc provzdušní také kořeny rostlin, kterými se neživí.

Zdroj: ceskestavby.cz, ireceptar.cz