Autor: archiv Statistiky jsou nemilosrdné. A dělají z kuchyně poměrně nebezpečné místo, kde se může leccos přihodit. Stává se tady nejvíce pracovních úrazů nebo úrazů v domácnosti....otravy, opaření, popálení, řezné rány, uklouznutí a nebezpečné pády. Navíc v kuchyni hrozí další nepříjemnosti; podívejme se na ně.

MikroorganismyV kuchyni se soustřeďuje nejvíce bakterií, a to v nejširším spektru (údajně nejvíce z celého bytu). Nahrává tomu vlhko, teplo, práce s horkou vodou, nedbale uklizené zbytky ze dřezu a tak dále...

Výpary a alergieV kuchyni jsme nonstop vystaveni vzdušnému i vnitřnímu působení stovek surovin, je zde nejvíce vodních par a i jiných výparů. Ty mohou vyvolat alergickou reakci. Někdy stačí hodit na olej koření a začnou nás pálit oči...

Teplota vzduchuMěla by tady být větší zima než v jiných místnostech, ale je tady často velké vedro, i když je kuchyně situována často na sever. Ve velkých bytových domech ale také na jihozápad nebo západ. Je v ní navíc i vysoká tepelná zátěž; teplotu tady zvyšuje všechno, co hřeje i chladí – Autor: archiv kromě trouby, varných plotýnek i velká lednička a mrazák předávají do místnosti dost tepla.

Co s tím vším udělat?Aby nás netrápily vzdušné výpary a pachy, je nutné nainstalovat digestoř s výkonem odpovídajícím velikosti místnosti. Ta dosavadní je pravděpodobně slabá.

Nejlepším a definitivním řešením při boji s horkem je klimatizace anebo alespoň venkovní zaclonění oken – důležité je dosáhnout toho, aby se sklo vůbec nerozpálilo, aby k němu nemohly sluneční paprsky. Vnitřní žaluzie nebo závěs vytvoří jen extrémně horký prostor mezi sebou a okenním sklem.

Dalším účinným řešením, které problém jednou provždy odstraní, je klimatizace. Ale typ a výkon musí být dobře spočítaný odborníkem.

Co s patogenními mikroorganismy? Autor: archiv Investujeme do nejméně dvakrát rychlejší výměny mycích žínek, houbiček, hadříků, ať už na mytí nádobí nebo těch „pohotovostních“ na otírání pracovních ploch. Protože právě ty jsou příčinou bujení mikroorganismů. Nešetříme na nich, často je vyměňujeme a nenecháváme ve dřezu. Vždy je ochladíme v ledové vodě nebo propláchneme octem, vyždímáme a necháme na suchém místě do dalšího mytí. Občas je na chvíli vložíme do mikrovlnky, tím bychom měli mikroorganismy zahubit. Čas od času také použijeme na čištění odpadkového koše, pracovních ploch a dřezu Savo zředěné dle návodu. Mimochodem vzhled dřezu se ve vteřině po použití Sava změní radikálně – z matného a zašlého je ihned lesklý a jako nový.

-ag-Foto: www.isifa.com , Karma Design