Trávíme v ní možná denně poměrně hodně času. Přesto tady nejsme domácím pánem ani paní; platí tady jiná pravidla, než jaká si stanovíme doma. Je to kuchyně v zaměstnání. Místo, které se velmi liší případ od případu – může to být jednoduše zařízený kout, anebo dokonale pohodlné místo s plným servisem a všemi možnými spotřebiči od čajovaru a espresovaru přes myčku a mikrovlnku až k elegantnímu nádobí a stálé nabídce několika druhů kávy, sendvičů a zákusků.

Kuchyně stále v permanenciVyužití kuchyně v zaměstnání záleží na tom, kolik hodin zaměstnanci tráví v práci, zda se tady zdržují i večer, jestli si nechávají jídlo přivážet a obědvají v kanceláři nebo mimo kancelář a tak dále. Podle typu podniku se tak kuchyně někde využívá jen k vaření kávy a čaje, zatímco jinde je stále v permanenci, a mikrovlnná trouba se nezastaví – lidé tady svačí, obědvají, případně i večeří. Kuchyně na pracovišti samozřejmě také slouží k přípravě pohoštění pro návštěvy, obchodní partnery, klienty, jako přípravna občerstvení na různá jednání a schůzky. Ve společnosti, kde se návštěvy střídají od rána do večera, tak slouží kuchyně celodenně nonstop.

Zařízení a vybaveníUž dávno se místo kávovarů na filtrovanou kávu prosadily nejmodernější výrobníky espresa, nádobí většinou nemyjí zaměstnanci, ale myčka. Nabídka vody je rozdílná – někde je zásoba různých typů vod a minerálek v chladničce, jinde preferují automaty s velkými zásobníky. Velikost chladničky se řídí konkrétní potřebou. Nádobí bývá v mnoha firmách rozděleno – běžné pro domácí a lepší pro hosty, návštěvy. Důležitý je ovšem dostatek nádobí, případně je praktická i pohotovostní zásoba papírového nebo plastového nádobí. Nutností jsou velkokapacitní odpadkové koše.

Kuchyně pro všechnyProtože kuchyňku na pracovišti využívají všichni, platí tady taky pro všechny určitá pravidla. V zaměstnání se hlavně musíme dohodnout na rozdělení práce s ostatními. Všeobecná by měla být zřejmá – každý po sobě nechá čisto a pořádek; specifická pravidla si vytváří každé pracoviště samo. Například zda se hrnky od kávy po použití dávají do dřezu, nebo rovnou do myčky, zda myčku obsluhuje jedna osoba, nebo se třeba zaměstnanci po týdnu střídají a podobně. Důležitá je také další nepopulární práce - starat se o to, aby se v chladničce nehromadily nesnědené zbytky.

Kuchyně na pracovišti je častým a „oblíbeným“ místem střetů a malicherných hádek o maličkosti – o to kam položil hrnek od kafe, ačkoliv jej měl položit jinam. Není divu – zatímco doma má každý svůj rozdílný a zažitý systém, v práci se lidé s různým smyslem pro pořádek musí dohodnout a dodržovat domluvená pravidla.

-ag-Foto: www.isifa.com