Kuchyně s bezúchytkovým řešením se hodí zejména do moderních interiérů. S rustikálním stylem si ale moc nerozumí. Není to však jen o estetické stránce, ale spíše o praktičnosti. Ve srovnání údržby vyhrává na plné čáře bezúchytkové řešení. Stačí hadříkem očistit rovný povrch bez jediné překážky. Na úchytkách snadno ulpí nečistoty, nejraději v těch nejhůře dostupných koutech. 

Čtěte také

Inspirujte se. Přinášíme vám trendy na letošní podzim!

Čtěte také

Inspirujte se podzimními interiérovými trendy

Nejčastějším materiálem pro výrobu úchytek je nerezová ocel. Ta je velmi odolná vůči korozi při styku s vodou. Ale viděli jste už někdy úchytku od skříňky po kontaktu se solí? Sůl urychluje rezavění, a tak se může snadno stát, že si při vaření opakovaně na úchytku sůl zanesete a ona tak začne brzy ztrácet svůj lesk.

Dalším důležitým aspektem při výběru je otevírání. Bezúchytkové řešení je praktické, když máte například špinavé ruce a potřebujete loktem nebo kolenem skříňku otevřít. Stačí jen přitlačit nebo na skříňku jednoduše poklepat. Skříňky s bezúchytkovým řešením ale mohou být velmi citlivě seřízené a tak se vám mohou samy otevírat. V případě nákupu levnějších typů také hrozí častá poruchovost. Uvnitř skříňky je totiž složitý mechanismus a tak se do ní nemusíte vůbec dostat. Další výhodou ale je, že ani v malém prostoru se neporaníte o úchytky, které vyčnívají do prostoru.

Bez úchytek vypadá kuchyňská linka velmi elegantně a minimalisticky. Nejlépe to vyzní u větších ploch dvířek a u výrazných barev. Výběr správných úchytek je třeba přizpůsobit ostatním použitým materiálům, strukturám a barvám v interiéru.

Jaké jsou alternativy?

Zápustné úchytky – nevyčnívají, jsou umístěné do vyfrézovaného prostoru. Lze je pořídit ve variantě kovové, hliníkové i dřevěné. Používají se často v případě posuvných dveří. V různém provedení se hodí také do dětských nebo studentských pokojů, kde úchytku nahrazuje například oválný otvor.

Kazetové úchytky – po stisknutí spodní části úchytky se vyklopí madlo, které se automaticky sklopí hned poté, co jej přestanete držet. 

Zdroj: ireceptar.cz, bydlimekvalitne.cz

Čtěte také

Inspirace pro vaši domácí pracovnu

Čtěte také

Moderní, útulná i pohodlná? Přesně taková může být vaše domácí pracovna