Mezi nejoblíbenější a nejvyhledávanější kuchyňské spotřebiče patří například kávovary, mixéry, hnětače, rýžovary, inteligentní grily, malé pečicí trouby, elektrické hrnce a různí víceúčeloví pomocníci. V domácnostech pracují již dlouhou dobu a řada z nás je s jejich fungováním a obsluhou skvěle obeznámena.

Zdroj: VLM

Přestože jsme s jejich pomocí v jádru spokojeni, často pokukujeme po novějších, rychlejších a chytřejších modelech, které v řadě případů na přípravu jídla nebo nápoje potřebují ve srovnání se staršími produkty zlomek času i energie.

Kávovary a kávomlýnky

Roční spotřeba kávy se v České republice pohybuje kolem tří kilogramů kávy na osobu. Kávu si dáváme v kavárnách, restauracích, necháváme si ji připravit od zkušeného baristy, ale nepohrdneme ani kávou z automatu. Příprava kávy je často určitým rituálem, který řada z nás nechce odbýt. Neváháme utratit spoustu peněz za kvalitně upražená kávová zrna a nešetříme ani na mlýncích pro jejich semletí v různém nastavení zrnitosti.

Zaléváte kávu horkou vodou, milujete její vzkypění v džezvě, používáte moka konvičku, french press nebo jinou přípravu? Pokaždé určitě oceníte výběr kávy, mlýnku a kávovaru, který dokáže připravit osvěžující nápoj. Moderní kávovary to zvládnou, aniž byste museli jít vystát frontu v kavárně. Jejich nastavení a dodávané příslušenství si poradí s přípravou latté, espresa, cappuccina. Mohou vám nabídnout i programovací funkce, na kterých nastavíte datum a čas, kdy má být káva připravená.

Novinky mezi kávovary jsme sledovali na výstavě Fast Day 2023 a zaujaly nás například výrobky značek Bosch, Sencor, Philips, Krups, Sage nebo Catler. Nejdelší čas jsme věnovali zkoumání kávovarů Catler. Jdou v mnohém trochu proti proudu a zřejmě se trefí do vkusu a potřeb mnoha milovníků kávy.

Dokážou totiž připravit kávu z kapslí tří velikostí (Nespresso, Tchibo a Dolce Gusto) a navíc můžete do kávovaru vložit i vlastní mletou kávu. Zajímavým výrobkem byl i kávovar Sencor, který je vybaven dotykovým panelem, na němž můžete volit dávku kávy, mléka a množství vody a druh nápoje.

Hovoříme-li o nápojích, musíme zmínit i přípravu perlivé vody SodaStream. Snadno ovladatelné výrobníky v poslední době pozměnily svůj tvar i tvar nádob. Zaujala nás varianta Crystal 3.0 QC s kovovou nádobou pro skleněné lahve a dobře řešeným rychloupínáním.

Mixéry, roboti, hnětače, mlýnky a nářezáky

Potřebujete připravit koktejl, rozmixovat smoothie, polévku nebo omáčku? Tyčové nebo stolní mixéry a hnětače budete mít vždy po ruce. U mixérů můžete zvolit různou rychlost a výkon, poradí si s ledem, zeleninou, ořechy. Při testu nejsilnější z nich semlely i kameny, aniž by došlo k poškození nádoby, motoru nebo nožů.

Nářezáky sice nejsou běžnou výbavou domácností, ale ukrojit rovně chléb, sýr, šunku, salám či klobásu se může hodit. Navíc se při troše opatrnosti ani nemusíte zranit. Výhodou novinek je snadná rozebíratelnost dílů, které se pak dají snadno umýt v dřezu nebo myčce.

Pod vánočním stromečkem si můžete udělat radost například výrobky Sage, Philco, Tefal, Catler a Sencor. Catler se mimo jiné pochlubil i zajímavým automatickým brouskem rovných a zubatých nožů. Sencor získává u zákazníků body i za svoji kolekci spotřebičů pro domácnost, které jsou vyráběny v jednotné metalické barvě.

Čas na vaření a pečení

Inteligentní grily dokážou rozpoznat pokrm, který na nich připravujete, a uzpůsobit teplotu kontaktních ploch tak, aby se nic nepřipálilo. Některá víka grilů se dají jen odklopit, jiná můžete zcela otevřít a proměnit kontaktní gril v jednu větší propojenou grilovací plochu.

Inteligentní grily umožňují připravit vynikající grilovaná jídla bez toho, abyste je museli nepřetržitě hlídat. Mohou být propojeny s mobilními aplikacemi, takže je můžete ovládat na dálku, nastavit časový odpočet, změnit teplotu grilu. Pak můžete jíst v době, kdy se to hodí vám.

Kromě grilů a menších pícek se na ploše objevily olejové a horkovzdušné fritézy, ve kterých můžete usmažit hranolky, upéct maso, na páře připravit knedlíky nebo jim svěřit přípravu kachny na nedělní hostinu. Příznivcům asijské a indické kuchyně se určitě zalíbí rýžovar s keramickou nádobou.

Zastoupení značek Catler, Philco, Sage a Tefal na výstavní ploše doplnila nesmrtelná Remoska. Babička v ní pekla buchty, mamka koláče, přítelkyně třeba rema plátky a vinnou klobásu.

Je mnohem modernější, má výměnné pokličky, některé modely mají i dno pro vaření na indukčním sporáku nebo plotýnce. Stále je dodávána s elektrickým pečícím víkem a nabízí tak funkce potřebné pro přípravu stovek pokrmů, popsaných v kuchařských knihách.

Zdroj: Dům & Zahrada, fast.cz