Autor: archiv Máme krásný ubrus, ale jenom do chvíle, než se na něm celá rodina naobědvá. Pak nastává věčné rozhodování co dělat, aby byl hezký ubrus vidět, ale aby se přitom neumazal. A hledání možností, co mezi něj a talíř položit, aby to vypadalo elegantně. Plast, korek, dřevo, bambus, trávy, proutí, textilie – podložky, podtalířníky a prostírání všeho druhu zkoušíme a zase zavrhujeme. Jedno se nehodí k nádobí a ubrusu, druhé se špatně udržuje. Jaký zvolit materiál těchto podložek, prostírek neboli tzv. anglického prostírání, aby se daly lehce udržovat, a současně byly esteticky na výši?

Autor: archiv Většinou se to bohužel vylučuje – plastové prostírání s pestrobarevnými obrázky palem nebo koťat dokonale umyjeme v myčce nebo saponátem, ale na stole se na ně dívat chceme málokdy. Prostírání z přírodních materiálů, jako jsou trávy nebo sláma, se špatně udržuje, protože ve spárách a mezerách mezi proplétanými stébly se drží špína. Když prostírání důkladně vypereme, zase se často zkroutí a ztratí tvar.

Přírodní hladké materiály jsou v tomto ohledu trochu lepší, jako třeba povrchově ošetřený korek. Na přírodním korku se časem zase objeví mastné skvrny.

Autor: archiv Vyzkoušet pod talíře můžeme lehká a poměrně tenká bambusová obdélníková krájecí prkénka; dobře se myjí, jsou odolná a hezká. Pěkným řešením může být i podložka na suši, z hladkého leštěného bambusu pospojovaného provázky.

V obchodních řetězcích zase můžeme prozkoumat další nabídku – sestavu různě velkých podložek pod talíře a talířky pod názvy jako „kávová souprava“, jídelní souprava a podobně. Na výběr jsou většinou nikoho neurážející temné barvy, jednoduché abstraktní kresby (stébla trávy, schematický květ) a „kávová“ barevná kombinace černé, temně hnědé a světlejší hnědé. Autor: archiv

Pokud nás hledání toho správného prostírání unaví a rezignujeme, můžeme si velmi jednoduše vyrobit doma rustikální jutové prostírání: vystřihneme příslušné obdélníky, které dva centimetry od okraje obšijeme ažurou - vytáhneme jednu nebo dvě nitě, obroubíme jednoduchým stehem hnědou bavlnkou nebo slabým provázkem. Konce roztřepíme.

-ag-Foto: www.isifa.com, Stonebridge