Správná teplota uvnitř masa je klíčem k jeho vynikající chuti i konzistenci. Roli samozřejmě hraje i zdravotní nezávadnost – díky správné teplotě dojde k likvidaci nebezpečných mikroorganismů, které mohou způsobit nepříjemné obtíže. Kuchyňský teploměr na maso je v tomto případě sázkou na jistotu. Během pár vteřin získáte informaci, zda už je maso hotové, nebo zda potřebuje ještě čas navíc. Použít ho můžete při přípravě vepřové nebo hovězí pečínky, kuřete, krůty i steaků – a výsledek bude vždycky dokonalý.

Váháte, jaký teploměr pořídit? Podívejte se na video s praktickými tipy:

Zdroj: Youtube


Jednoduchý, ale funkční

Sortiment kuchyňských teploměrů je poměrně pestrý. Vybrat si můžete jednoduchý přístroj za pár stovek nebo investovat do sofistikovaných modelů, které mají pestrou škálu funkcí navíc. Klasickou variantou je mechanický nerezový teploměr opatřený bodcem, který lze ponechat v mase po celou dobu pečení. Vhodný je především pro kontrolu větších kusů masa nebo celé drůbeže, použít ho můžete také při uzení, vaření domácí šunky nebo při zavařování ovoce a zeleniny. Nehodí se ale na steaky, ryby a tenčí plátky masa obecně. Výhodou je, že k jeho používání nepotřebujete žádné baterie, a také snadná údržba – obvykle ho lze bez problémů mýt v myčce. Při nákupu si zkontrolujte maximální měřitelnou teplotu, která se může pohybovat od 110 ºC až do 300 ºC.


Chytré teploměry vaří za vás

Pokud patříte mezi gurmány a příznivce moderních technologií, porozhlédněte se v kategorii digitálních vpichovacích teploměrů. Jsou opatřeny displejem a tenkou kovovou měřicí jehlou, která je připojena napevno nebo pomocí tenkého drátu. Kromě základního měření teploty si můžete vybrat i varianty, které nabízejí také další přidané funkce. K těm patří například alarm, který vás upozorní na dosažení požadované teploty, nebo časovač. Teploměry vyšších řad mohou být opatřeny více sondami pro přípravu několika pokrmů najednou, praktickou funkcí jsou také přednastavené teploty pro různé druhy masa. Na trhu seženete i teploměry propojené s chytrou aplikací, na níž můžete sledovat i nastavit průběh přípravy a jen čekat na oznámení, že je pokrm hotový. Díky tenké měřicí sondě můžete digitální kuchyňský teploměr použít nejen při pečení velkých pečínek nebo celé drůbeže, ale i při grilování hovězích či vepřových steaků, rybích filetů a drůbežích plátků. Využití najdou také při přípravě dětské výživy, svařeného vína nebo mléčné pěny do kávy.

Jaká je správná teplota?

Při použití teploměru je třeba sondu zapíchnout hluboko do středu masa v jeho nejsilnější části – u drůbeže je to stehno. Dejte pozor, aby se sonda nedotýkala kosti, jejíž teplota je ve srovnání s masem vždy vyšší.

Kuřecí stehna 82 ºC
Kuřecí prsa 77 ºC
Kachna, husa 74 ºC
Vepřové maso 71 ºC – 77 ºC
Hovězí maso 63 ºC – 77 ºC
Mleté hovězí a vepřové 71 ºC
Mleté krůtí a kuřecí 74 ºC

Zdroj: www.epicurious.com, bezpecnostpotravin.cz