Autor: archiv Při přemýšlení nad projektem nového rodinného domu nebo vybírání nového bytu bychom si měli všimnout nejen toho, jak je velká kuchyně a na jakou stranu je situována, ale z hlediska praktického domácího provozu také jedné podstatné věci – a sice odkud se do kuchyně vchází. Podle toho, zda do obytného prostoru spojeného s kuchyní vedou jen jedny nebo více dveří, můžeme následně uvažovat o variabilitě zařízení.

V panelácích byla kuchyně (jako jedno z možných řešení) uzavřená, neprůchozí místnost, do které vedly dveře z předsíně. A proto je většinou navždy nemožné kuchyni propojit s jinou místností, protože narazíme na nosnou stěnu. Druhé řešení, paradoxně ve stísněnějším bytě (třeba 2+kk) - tam, kde je jen kuchyňský kout, je nakonec v konečném vyznění mnohdy šťastnější; kuchyňské pracoviště je propojené s obývacím pokojem. Negativem tohoto řešení je ovšem zase to, že se do kuchyně dá vlastně vejít pouze přes obývák.

Autor: archiv To ovšem ještě nic není proti tomu, když někdo něco nedomyslí (hlavně při podomácky řešených přestavbách starších domků) a do obytného prostoru se vchází přes (nebo kolem) kuchyňského pracoviště. I to se dá nakonec zvládnout, ale přináší to samozřejmě problémy hygienické a vynucuje disciplinu v kuchyni – mělo by tu být stále uklizeno a kuchyňský nábytek by neměl vypadat příliš „kuchyňsky“, ale spíše „pokojově“. Ač se zdá toto řešení na první pohled trochu absurdní, něco podobného vidíme skoro v každém americkém filmu. Tam jakoby se z ulice – často prosklenými dveřmi – vcházelo přímo k jídelnímu stolu – kuchyně je opravdu přímo u vchodu....

Optimálním řešením je ale, pokud uvažujeme o velké propojeném prostoru, trvat na tom, aby projektant navrhl vstup variabilní: jeden do části obývací, druhý – pracovní – do části kuchyňské. Poblíž tohoto vstupu by se nám měly z praktického hlediska objevit ještě jedny dveře, a to dveře do spíže. Ale o tom až příště.

-ag-Foto: archiv