Pokud chcete mít jistotu, že je vaše voda bezpečná a neobsahuje kontaminující látky, zjistěte, jak a kde si můžete nechat vodu otestovat.

Mělké studny

Voda čerpaná z hloubky několika metrů pochází z první zvodnělé vrstvy, nad níž se nenachází žádná nepropustná vrstva. Pokud se v oblasti nenacházejí skládky, chovy zvířat nebo intenzivní zahradnické kultury, může být kvalitní a obsahovat pouze částečky písku a bahna nasáté při čerpání. Lze ji pak snadno upravit v domácích podmínkách.

Návod na testování studny pro kutily:

Zdroj: Youtube

Zdroje znečištění

Horší je to v oblastech bez kanalizace, kde může být voda kontaminována odpadními vodami prosakujícími do země z netěsných septiků. Pak obvykle vyžaduje složité a nákladné čištění.

Hlubší studny

Voda čerpaná z hlubších zvodnělých vrstev, tj. z hloubky několika metrů, obvykle neobsahuje zemědělské znečišťující látky. Často ale obsahuje nadbytek železa a manganu a s nimi spojené plyny (amoniak a sirovodík) a také nadměrné množství vápenatých a hořečnatých iontů. Tyto znečišťující látky lze odstranit v domácích podmínkách pomocí vhodně zvoleného zařízení na úpravu vody.

Jak otestovat vodu

Pokud odebíráte vodu z vlastní studny, jste za její kvalitu zodpovědní. Vodu jste nuceni otestovat například v rámci kolaudačního řízení, ale i ve vlastním zájmu je dobré vědět, jakou vodu vlastně pijete. Čas od času (např. jednou ročně) je dobré test zopakovat, abyste si změny kvality vody mohli včas všimnout.

Pozor na kvalitu!

Kvalita vody ve studni se může časem zhoršit, pokud jsou v blízkosti netěsné septiky nebo zemědělská pole. Znečišťující látky, které z nich vytékají, mohou pronikat zejména do mělkých vodonosných vrstev a vodu kontaminovat. Dříve čistá a zdravá voda se tak snadno může stát nevhodnou pro pití a jiné domácí použití.

Čeho si na vodě všímat?

Pokud je voda zakalená a má zvláštní chuť nebo zápach, dráždí pokožku nebo zanechává rezavě zbarvené stopy na prádle, tak neváhejte a co nejdříve proveďte rozbor.

Zdroj: vodatest.cz, cdc.gov