Bílá lilie

Bílá lilie byla od pradávna symbolem čistoty a nevinnosti. Kromě toho prý pomáhá odvádět z domu negativní energii, zlobu a žárlivost. A když bílá lilie vykvetla na hrobě popraveného odsouzence, upozornila tím na jeho nevinu.

Hortenzie - květina starých panen

Hortenzii byste neměli pěstovat, pokud máte doma dceru na vdávání. Podle pověry jde o květinu starých panen a riskovali byste, že děvče nenajde ženicha.

Květiny a pověry Autor: Shutterstock.com Autor: Shutterstock.com

Barborka

Pokud se třesete na vdávání, utrhněte o svátku sv. Barbory větvičku ovocného stromu, nejlépe třešně nebo višně. Jestliže rozkvete do Štědrého dne, svatba bude zaručeně do roka. Barborky vám můžou dokonce pomoci s výběrem ženicha - utrhněte jich několik a pojmenujte je podle svých nápadníků. Která vykvete nejdříve, označí toho pravého. Váza s barborkou by měla stát na světlém místě se stálou pokojovou teplotou, škodit jí bude suchý vzduch a přílišné teplo.

Bílý karafiát

Bílé karafiáty mají význam zejména v uměleckých kruzích. Neměli byste je dávat hercům před představením, určitě by vystoupení pokazili. Pokud ale tvoříte a schází vám inspirace, dejte si bílý karafiát před usnutím pod polštář. Ráno se budou nápady hrnout jedna radost.

Květiny a pověry Autor: Shutterstock.com Autor: Shutterstock.com

Sušené květiny

Ačkoli se aranžmá ze sušených květin dneska těší velké oblibě, naše babičky by si jimi dům rozhodně nevyzdobily. Sušené květiny jsou totiž "mrtvé" a nosí prý smůlu.

Černý bez

V minulosti byly keře černého bezu vysazovány v blízkosti stavení kvůli ochraně před čarodějnicemi a zlými silami. Těhotné ženy líbaly jeho větvičky, aby zaručily šťastný život nenarozenému dítěti. A žádný keř černého bezu nesměl být poražen, aniž by se zasadil nový - to by údajně přineslo smůlu.

Sudý a lichý počet květin

Sudý počet květin podle tradice není dobrým znamením a přísluší jen nebožtíkům na hroby. Není jasné, odkud se tohle pravidlo vzalo - podle jednoho vysvětlení jedna květina z páru náleží zesnulému a druhá Bohu, který na něj dohlíží. Dneska je nicméně běžné darovat sudý počet květin při kulatém výročí, třicítkou růží faux-pas neuděláte. Na pohřby ale vyrážejte se sudým počtem, stále je to dobrý mrav.

Květiny a pověry Autor: Shutterstock.com Autor: Shutterstock.com

Svatební kytice

Pověrčivé nevěsty by měly svatební kytici věnovat zvláštní pozornost. Důležitá je už jen symbolika barvy - k velkému dni se prý nehodí žlutá, protože značí žárlivost. Nevěsta by si kytici neměla vázat sama a jejím vzhledem by se měla nechat překvapit až na poslední chvíli. Nejznámějším a také nejvíce praktikovaným zvykem je házení kytice za sebe. Která z přítomných dívek ji chytí, bude se vdávat jako další v pořadí.