Souhrn článku

  • Květopas a jeho škody: Květopas jahodový je malý brouček, škodící na jahodách, malinách, ostružinách, černém rybízu a růžích, až 80 % úrody může zničit.
  • Poznávání květopasa: Květopas má výrazné znaky, jako je dlouhý nos a zalomená tykadla. Dospělci přezimují v suchém listí nebo blízko jahodových záhonů.
  • Prevence a likvidace: Prevence zahrnuje odstranění listí a mechanické odstranění květopasů. Pro větší infestace lze použít chemické postřiky nebo alternativní metody, jako feromonové lapače a repelentní hnojiva.

Přestože se květopas jahodový vyskytuje nejvíce na jahodách, může se objevit také na malinách, ostružinách nebo černém rybízu. Nalézt jej můžete také na růžích. Jde o malého broučka o velikosti do 4 mm, má tmavou barvu. V případě přemnožení může zničit až 80 % úrody.

Jak poznáte, že vaši zahradu navštívil květopas?

Květopas má dlouhý nosec a zalomená tykadla. Pokud jsou vystrašení, zatahují hlavu s noscem pod svůj trup.

Podívejte se na zajímavé způsoby, jak využít listí ze zahrady:

Zdroj: Youtube

Dospělci květopasa přezimují v hromadách suchého listí nebo v blízkosti jahodových záhonů. Během dubna a května začnou vylézat za potravou – tou se stávají listy jahodníků, do nichž prokousávají otvory.

Samičky začnou klást vajíčka do uzavřených květních pupenů ve chvíli, kdy se teploty přiblíží k 20 °C. Vajíčka jsou malá a průhledná, proto si jich pouhým okem nevšimnete.

Samičky narušují stonek pod pupenem několika vpichy, takže odpadne nebo uvadne. Vajíčka mohou být i v otevřených květech, plody jsou pak malé a deformované. Larvy se vylíhnou za 5 dní, ty se zakuklí za 2 týdny. A za další 2 týdny jsou z nich dospělci živící se nektarem a pylem.

Méně náchylné odrůdy na tohoto škůdce jsou Elsanta, Honeoye, Marmolada, Pandora a Polka. Náchylné jsou naopak odrůdy Malwina, Salsa či Karmen.

Kromě jahod napadá také ovocné stromy

Květopas jabloňový je o trochu větší. Objevuje se hlavně na jaře, kdy je chladněji a květy na stromech kvetou pomalu. Poté, co přezimují, jim stačí 10 °C, aby vyrazil na rašící stromy a začal je poškozovat prožíráním nalévajících se pupenů.

Samičky tvoří do pupenů kanálky, kam kladou vajíčka. Poupata, která byla napadena, poznáte snadno – začnou hnědnout a opadávat. Vývoj u květopasů jabloňových je podobný jako u těch, kteří napadají jahodníky.

Na vaší zahradě se může objevit také květopas hrušňový, v našich podmínkách je to však nejméně často. Daří se mu zejména v teplejších podmínkách. Narozdíl od květopasa jabloňového má květopas hrušňový rezavohnědé zbarvení. Larvy se živí prašníky a pestíky květů, ty postupně hnědnou a uvadají. Protože se larvy vyvíjí v pupenech, které obsahují celé květenství, je napadení květopasem hrušňovým horší než v případě květopase jabloňového.

Jak se můžete květopasům bránit?

Květopas se množí jen jednou ročně, proto se jej zbavuje poměrně snadno. Nutností je prevence. Ta spočívá v důsledném shrabování listí na zahradě. Pokud se jedná o listí z napadených stromů, nevhazujte jej do kompostu ani jej dál nepoužívejte.

Květopasa se můžete zbavit také mechanickým sklepáním, to však pomůže jen při nízkém výskytu. Větší pozemky lze hlídat pomocí feromonových lapačů. V případě většího napadení je nutné provést chemický postřik.

K likvidaci květopasa jahodníkového můžete vyzkoušet tyto insekticidy:

  • Actellic 50 EC (Primiphos-methyl),
  • Decis 2,5 EC (deltamethrin),
  • Karate 2,5 EC (Lambda-cyhalothrin).

Chemický postřik provádějte pod květem, abyste zabránili samičkám naklást vajíčka do květů. Postřik lze aplikovat i po sklizni.

Pokud nechcete používat chemické postřiky, můžete vyzkoušet hnojivo Hnojík, které obsahuje chitin – má repelentní účinek proti květopasům. Hnojivo se používá pravidelně od začátku sezony.

V případě květopasa jabloňového můžete vyzkoušet hořečnaté listové hnojivo, případně ledek vápenatý.

Zdroj: pasti.cz, agrobio.cz, agromanual.cz