Majitelé se po nedávných verdiktech Ústavního soudu a Nejvyššího soudu osmělili a žalují své nájemníky kvůli nájemnému daleko častěji. Píše to dnešní Mladá fronta Dnes.

Například Ústavní soud v první polovině roku prohlásil, že obecné soudy mají v jednotlivých sporech stanovovat výši nájemného. Po několika dnech vydal další průlomové prohlášení, když označil stát za viníka regulace. Nejvyšší soud v Brně pak v létě přiznal majiteli nemovitosti právo na přiměřený zisk.

"Odhaduji, že od důležitých nálezů Ústavního soudu počet žalob stoupl asi tak o deset procent," uvedla právnička Klára Veselá-Samková, která zastupuje majitele domů ve sporu s českým státem u štrasburského soudu pro lidská práva.

"Opravdu ten počet žalob vzrostl. Lidé doufají, že se dovolají práva a v některých případech se jim to už podařilo. Soudy se začínají nálezy Ústavního soudu řídit," řekl předseda Sdružení majitelů domů Tomislav Šimeček. Podle něj zatím neexistuje případ, kdy by majitel uspěl v žalobě na stát. Vyhraných sporů s nájemníky je však prý už několik.

Vedle žalob na českých soudech ještě čeká na otevření hromadná stížnost u soudu ve Štrasburku. Pod ní je podepsáno téměř 4000 majitelů.

Zdroj: ČTK