Pokud jste zvyklí na jiné typy podlah, jako je masivní dřevo, vinyl a dlažba, tedy podlah, které nevyžadují žádnou podkladovou vrstvu, možná vás překvapí, že pod laminátovou podlahu je podložka nutná.
Podkladová vrstva pod laminátové podlahy
Podložka pod laminátovou podlahu je měkká vrstva, která se podílí na vlastnostech a funkci laminátové podlahy. Podložka pomáhá laminátovým deskám k hladšímu položení, lepšímu spojení a k tomu, aby byla podlaha pod nohama o něco měkčí.
Podložka je buď výrobcem předem připevněna ke spodní části laminátové podlahy, nebo ji uživatel instaluje samostatně.
Jak instalovat laminátovou podlahu pro začátečníky:
Připevněná podkladová vrstva
Když je podkladová vrstva připevněna k podlahové krytině, není třeba dělat nic jiného - laminátová krytina je připravena k pokládce. Případné použití další podkladové vrstvy je v tomto případě zbytečné a může být dokonce na škodu.
Samostatná podkladová vrstva
Pokud podkladová vrstva není připevněna ke krytině, je třeba zakoupit a instalovat vrstvu zvlášť. Podkladová vrstva se vyrábí z pěnového polyetylenu, plsti nebo korku. Pásy podkladu se připevňují ze strany na stranu pomocí spojovací pásky nebo pomocí přiložených lepicích pásek. Tloušťka podkladového materiálu se obvykle pohybuje od 2 do 3 mm.
Proč laminátové podlahy potřebují podkladovou vrstvu?
Laminátové podlahy jsou tenké a jsou vyrobeny z dřevovláknitých desek, nikoli z masivního tvrdého dřeva nebo dokonce překližky, jako je tomu u dřevěných podlah. Protože laminátové podlahy lze obtížně instalovat na povrchy, které jsou jen trochu nedokonalé a nerovné, je doporučeným vyrovnávajícím doplňkem podkladová vrstva.
Nedokonalosti podkladu
Podlahy často nejsou dokonale rovné a bez vad. Spodní vrstvy odhalené po odstranění stávající podlahy jsou často posety dírami po hřebících, důlky, mezerami, drážkami a třískami. Dokonce i nové podklady lze považovat za méně než dokonalé, protože desky OSB nebo překližky jsou spojované z jednotlivých desek.
Zdroj: familyhandyman.com, thespruce.com