Existuje několik možných vysvětlení, proč se nehty lámou a třepí. Začněme u jídelních návyků a životního stylu. Poradíme také, jak se těmto potížím vyvarovat.

Nedostatek vitaminů, minerálů a živin

Jednou z příčin je nedostatek živin zásadních pro růst nehtů – vápníku, biotinu, zinku, křemíku, hořčíku a dalších. Například ženám často chybí železo, což se projevuje křehkostí nehtů. Vitamin B12 zase schází těm veganům, kteří důležité živiny poctivě nedoplňují. Díky němu má nehet své přirozené zabarvení a tvar, a navíc brání suchosti.

TOP 5 věcí, které o vás prozradí nehty:

Zdroj: Youtube

Vysušenou kůži kolem nehtů a jejich lámání může způsobovat i nesprávná, často snížená funkce štítné žlázy. Příčinou jsou některá onemocnění jako lupénka, poruchy metabolismu, autoimunitní choroby nebo Raynaudův syndrom, při kterém se špatně dokrvují periferní části těla, typicky konečky prstů. Nehty na rukou oslabují i s přibývajícím věkem, naopak ty na nohou spíše tvrdnou.

Chemie, samá chemie

Nehty vysušují a poškozují i čisticí prostředky a nadužívání odlakovačů na nehty s acetonem. Pokud je chemie součástí vašich častých domácích prací nebo vašeho zaměstnání, používejte ochranné rukavice. Nepříznivě na nehty může kromě chemikálií působit i horká voda.

Péče o nekvalitní nehty

Poučka je jednoduchá – pravidelně doplňujte potřebné vitaminy a minerály, nejlépe přírodní cestou. Jezte luštěniny, banány, vejce, zeleninu, ořechy, vnitřnosti, ryby nebo citrusy. A nezapomínejte na pravidelný příjem vody, čímž nehty hydratujete zevnitř. Namísto nůžek používejte speciální kleštičky a papírový pilník. Dopřát si můžete i hydratační lázeň z pomeranče a olivového oleje.

Nezapomeňte ruce pravidelně mazat přírodními krémy obsahujícími vyživující esenciální olej a chránit je v zimě rukavicemi. Pokud si potrpíte na hezky nalakované nehty, používejte zpevňující podkladový lak.

A na umělé nehty raději zapomeňte. Na povrchu se sice pokocháte krásnými náhražkami, pravé nehty přitom budou oslabovat a vypadat velmi nezdravě. Jejich regenerace je pak poměrně zdlouhavá.

Zdroje: prozeny.cz, hlidejsizdravi.cz