Dálkoměr vysílá laserový paprsek z místa, kde jej držíte, na předmět, na který jste zamířili. Změří délku tohoto paprsku, takže znáte vzdálenost mezi vámi a vybraným bodem.
Laserový dálkoměr
Samotné zařízení má většinou velikost chytrého telefonu, jen je tlustší. Má zabudovaný digitální displej, který zobrazuje výsledek měření. Výsledek lze uvést v metrech, palcích nebo stopách. Dálkoměry čerpají energii z baterií AAA nebo z dobíjecího akumulátoru.
Porovnání dálkoměrů Bosch GLM 50C a GLM 500:
Co ještě laserový dálkoměr umí?
Stále větší počet laserových dálkoměrů nabízí různé další funkce. Ty se většinou týkají správy výsledků měření. Ukládají tak po sobě jdoucí měření, čímž nahrazují papír a tužku pro zapisování výsledků. Rovněž je sčítají a odečítají. Počítají také plochy nebo kubické objemy. Existují i takové, které si poradí s trigonometrickými funkcemi. Profesionálnější modely laserových dálkoměrů měří také úhly. Pozoruhodnou funkcí je funkce kótování. Po zadání základní hodnoty a intervalu vás laserový dálkoměr pomocí intuitivních šipek navede na vyznačené body v terénu.
Jaký laserový dálkoměr zvolit?
Laserové dálkoměry stojí od 300 Kč, ale existují vysoce sofistikovaná profesionální zařízení za statisíce korun. Pravděpodobně se ptáte, proč takové cenové rozpětí. Tato zařízení se od sebe navzájem liší. Při hledání dálkoměru pro sebe tedy věnujte pozornost tomu, jaký je jeho maximální dosah. Ty levné mají dosah do 25 m a ty nejdražší až 250 m. Pozornost věnujte také přesnosti měření. Ta by neměla být větší než ±2 mm. Velmi slušný standard pro domácí použití je dálkoměr v ceně 1 500 až 2 000 Kč.
Při nákupu laserového dálkoměru zvažte také snadnost jeho použití. To může zajistit například podsvícený displej, abyste mohli pracovat v noci nebo v tmavých místnostech. Někdy se k laserovému dálkoměru přidává stativ, který zvyšuje přesnost měření.
Profesionální dálkoměry
Nejpokročilejší dálkoměry mají dotykové obrazovky a vestavěné kamery. Na displeji se pak zobrazuje obraz prostoru, ve kterém měříte. Následná měření pak mohou být prováděna na této fotografii, a nikoli v "reálném světě". Některé moderní profesionální laserové dálkoměry poskytují možnost kopírovat data do počítače v reálném čase nebo je ukládat jako soubory, které lze otevřít v softwaru CAD.
K čemu slouží cílová deska?
Cílová deska je plastový disk nebo obdélník, který umožňuje přesné zaměření laserového paprsku při měření na vzdálenost větší než 20 m, zejména ve venkovním prostředí. Při měření pomáhají také antireflexní brýle, díky nimž paprsek v terénu lépe vidíte. Drahé profesionální dálkoměry vyzařují tak jasný paprsek, že cílové destičky nejsou potřeba.
Ultrazvukové dálkoměry
Kromě laserových dálkoměrů se nabízejí i levnější ultrazvukové dálkoměry (ceny v řádech stokorun). Vysílají ultrazvukovou vlnu, která se odráží od objektu a vrací se zpět. Přístroj přepočítá čas, za který se odezva změřila, na jednotky délky.
Zdroj: rp-photonics.com, castorama.pl