Bylinky se používaly k léčení nebo zmírňování zdravotních problémů od nepaměti. Vedle účinků na fyzické tělo mají pozitivní vliv i na psychiku. Bylinky mohou přinést úlevu od deprese, úzkosti či nespavosti, a tak zlepšit špatnou náladu. A které to jsou?

Třezalka tečkovaná

Třezalka bývá často označována jako přírodní antidepresivum. Její okvětní lístky obsahují látky, které působí podobně jako chemická léčiva. Výhodou je, že pomáhá zlepšit náladu, ale neutlumuje nervový systém. Nevýhodou je snižování účinku některých běžných léků, jako je například hormonální antikoncepce, antibiotika, antivirotika či prášky na snížení cholesterolu. A pozor, třezalka se nesmí kombinovat s antidepresivy!

Zdroj: Youtube

Kozlík lékařský

Tato bylina pomáhá při nervových poruchách, úzkostech, vyčerpání i nepříjemných fyzických projevech, jako je bušení srdce, sevření hrdla nebo stažení žaludku. Obsahuje cenné silice, alkaloidy a zejména kyselinu valerovou: z kozlíku se vyrábějí takzvané valeriánské kapky na zklidnění organismu. Bylinka dokáže také mírně tlumit bolest, proto se čaj nebo kapky doporučují i při slabších menstruačních bolestech.

Dobromysl obecná

Jak už sám název této bylinky napovídá, dobromysl má pozitivní vliv na psychiku, působí proti neurózám, proti stresu a nespavosti. Pomáhá také proti migrénám. Ze sušené natě z dobromysli si můžete uvařit čaj nebo si pořiďte přímo namíchané čaje pro podporu psychiky s dobromyslem.

Levandule

Považuje se stejně jako třezalka za přírodní antidepresivum a je účinná také při celkovém vyčerpání, migrénách a nespecifických bolestech. Na rozdíl od bylinek uvedených výše bývá využívána spíše při aromaterapii. Levandulové éterické oleje lze pravidelně inhalovat či jimi provonět byt. Použít se dá také sušená bylinka, kterou můžete rozvěšet po bytě buď samotnou, nebo v textilních sáčcích, či jako levandulové paličky.

Zdroj: herbaroja.cz, living.iprima.cz