I když vás trápí jen obyčejná rýma nebo kašel mohou být léčivé bylinky příjemným pomocníkem. V každém případě je potřeba i u bylinek znát, na co se dají použít, jaké mají léčebné schopnosti a nezapomínat na případné vedlejší účinky a správné dávkování, neboť i zde platí, že všeho moc škodí.

Nejlepší bylinky na kašel

Kdo by neznal zázračné účinky jitrocele? Obsahuje slizové látky, glykosidy aukubin a akteosid, které mají antibakteriální a protizánětlivé účinky. K léčbě se využívají listy, které je třeba opatrně sušit v temnu, neboť jsou na sušení velmi choulostivé.

Tymián se nepoužívá jen k dochucování pokrmů, ale patří i k bylinám s nejsilnějším antibiotickým působením. Můžete ho užívat ve formě čaje, sirupu či bylinného extraktu. Odkašlávání usnadní jeho inhalace 2x denně.

Podobně zázračná je i máta peprná, která ulevuje od podráždění hrdla a uvolňuje dýchací cesty. Tento účinek může být užitečný zvlášť při léčbě kašle, kterým se snažíte vykašlat hleny. Užívá se ve formě čaje, sirupu, bonbonů či bylinného extraktu, na jazyk si můžete dát i kapku esenciálního mátového oleje.

Zapomenout bychom neměli ani na meduňku lékařskou a heřmánek. Meduňka obsahuje silice a třísloviny a ulevuje od kašle. Může být použita jako čaj, bylinný extrakt nebo sirup, který lze připravit zastudena či zatepla. Z heřmánku se využívá květ k přípravě čajů nebo jako koupelová varianta k napařování dutin dýchacích cest.

Zdroj: Youtube

Nejlepší bylinky na rýmu

Mezi bylinkami, které účinkují při rýmě, samozřejmě nemůžeme vynechat rýmovník, který obsahuje velké množství vonných silic. Ačkoli lze tuto rostlinu používat vnitřně, doporučována bývá především inhalace. Listy stačí rozlomit a čichat.

Při rýmě často účinkují vysoce aromatické a chuťově štiplavé rostliny. Může to být například zázvor, který dodá tělu vitamin C a posiluje imunitu, ale také vyvolává pocení a zahřívá organismus.

Mezi další účinné pomocníky patří křen, který stačí najemno nastrouhat a smíchat s medem zhruba v poměru 1 : 1. Užívat byste měli jednu lžičku maximálně 5x denně. Využít pak lze rovněž cibuli, ze které si můžete připravit cibulovou šťávu, která vás sice chuťově nenadchne, ale proti rýmě je velmi účinná. Chuť lze navíc vylepšit za pomoci cukru nebo medu.

Bylinky na bolest hlavy

Často bývá s nachlazením spojená i bolest hlavy. Při bolestech hlavy můžete žvýkat syrové listy řimbaby, které mají sice hořkou chuť, ale úleva od bolesti se dostaví během několika minut. Žvýkejte vždy 2 až 3 lístky zhruba minutu a poté je spolkněte. Pro léčivé účinky na bolest hlavy se sbírá také kořen devětsilu. Gurmáni si na něm ale nepochutnají, proto ho kombinujte s medem. Čaj z drceného kořene nechte louhovat alespoň 10 až 15 minut.

Zdroj: bylinkovo.cz, magazinzahrada.cz