Lipové květy

Kuchyně Autor: Thinkstockphotos.com Autor: Thinkstockphotos.com

Lipový květ je vynikající lék pro všechny nemoci typu prochlazení a chřipky. Jeho hlavní léčebnou vlastností je silný potopudný účinek a schopnost snižovat horečku. Lípa má i silné odhleňující účinky, proto se přidává do průduškových směsí. Lípa je mimořádně vhodná pro děti, protože posiluje imunitní systém a zároveň uklidňuje organismus a dobře se po ní spí. Rovněž ředí krev, což je výbornou prevencí srdečních onemocnění a zánětu žil. Lipový čaj je také velmi účinný při močových a ledvinových potížích.

Květy lípy můžeme přidávat do všech čajových směsí

Lipové květy patří mezi univerzální bylinky, které mají koneckonců léčivé působení na celý organismus. Mají skvělou chuť i vůni, takže čajovým směsím přidají na kvalitě.

ČTĚTE TAKÉ:

Lipová tinktura

Potřebujeme: 2 lžíce lipových květů, 3 dl 60% lihu

Postup: Květy přelijeme lihem. Vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Denně protřepáváme. Po uplynutí této doby přecedíme, nalijeme do skleněné lahve a uschováváme v temnu. Tinkturu užíváme při prochlazení a horečce po dobu 10 dní - 3x denně 20 kapek nakapaných do 2 dl vlažné vody.

Čajík na dobrou noc

Potřebujeme: 10 g lipového květu, 10 g meduňky, 10 g kozlíku, 10 g majoránky

Postup: Jednu lžíci této směsi přelijeme 2dl vroucí vody a necháme 15 minut louhovat. Poté scedíme. Čaj pijeme horký večer před spaním. Po něm zaručeně usnou i ti největší nespavci.

Dětský čajík

Potřebujeme: 15 g lipových květů, 10 g listů meduňky, 5 g květů heřmánku a 20 g rakytníku (může být i nadrcený šípek)

Postup: Dvě čajové lžičky směsi přelijeme 2 dl vroucí vody a necháme 15 minut louhovat. Potom dobře přecedíme přes velmi jemné sítko - hlavně kvůli chloupkům z šípku, a nalijeme do termosky. Pijeme po doušcích během celého dne. Můžeme podávat při horečnatých onemocněních, ale i jako součást běžného pitného režimu. Nejúčinnější je čaj neslazený, ale jestliže ho dítě odmítá, tak můžeme přisladit lžičkou kvalitního medu či jablečného koncentrátu.

Bezové květy

Kuchyně Autor: Thinkstockphotos.com Autor: Thinkstockphotos.com

Květy bezu jsou úžasným lékem na všechny nemoci z prochlazení. Vyvolávají pocení, ničí choroboplodné zárodky a čistí zahleněné průdušky. Dále působí močopudně i mírně projímají. Také příznivě ovlivňují cévní stěny a podporují tvorbu mateřského mléka.

Bezové květy dodají čajům lahodnou chuť i vůni

Květy bezu se dají zařadit mezi univerzální bylinky, které můžeme přidávat do všech čajových směsí. Například zelenému či černému čaji dodají zvláštní chuť i aroma.

Bezové inhalace

Bez je vhodnou přísadou do inhalačních směsí při rýmě a zánětu dýchacích cest, ale i při migrénách a ušních nemocech. Osvědčil se i na obklady při křečových žilách.

Bezový čajík

Potřebujeme: 2 lžičky bezových květů, 2 dl vroucí vody

Postup: Květy přelijeme vroucí vodou a vše necháme 15 minut louhovat. Poté scedíme a můžeme popíjet.

Tento čaj je úžasný především v zimním období, protože jeho vůně nám na chvilku připomene jarní dny.

Čajík na snížení horečky

Potřebujeme: 1 díl květu lípy a 1 díl květu bezu

Postup: Bylinky promícháme, čaj si připravíme tak, že 1 polévkovou lžíci směsi přelijeme 0,5 litrem vroucí vody a necháme 10 minut louhovat. Pak přecedíme, nalijeme do termosky a popíjíme po douškách. Můžeme přisladit medem.

Květy šípkové růže

Kuchyně Autor: Thinkstockphotos.com Autor: Thinkstockphotos.com

Staří bylinkáři využívali okvětní lístky šípkové růže k výrobě celkově tonizujícího čaje. Jelikož mají zajímavou chuť i vůni, můžeme je přidávat do čajových směsí.

Šípková víla

Potřebujeme: 1 lžíci okvětních lístků růže, 2 dl vody

Postup: Lístky přelijeme vroucí vodou a vše necháme 15 minut louhovat. Potom scedíme, nalijeme do termosky a po doušcích pijeme během celého dne.

Titulní foto: Thinkstockphotos.com