Autor: archiv Rychlý nástup LED diod způsobil, že si jejich výměny za žárovku běžný uživatel častokrát ani nevšiml. Přitom se s nimi setkáváme takřka všude kolem nás. Jejich význam je nepřehlédnutelný.

Původně byla LED dioda jen velmi slabě zářící zdroj světla, proto se používala především jako zdroj osvětlení u navigačních světel, pak díky lepší svítivosti i v dekorativních lampách. O něco později byl jejich svit znovu zdokonalen, a tak jsme se s LED diodami začali setkávat u všech typů osvětlení, tedy i pracovních svítidel.

Proč právě LED diody? To, že jejich svítivost nebyla původně nijak dokonalá, vynálezce zvlášť neodrazovalo. Autor: archiv Důvodem, proč si vybrali právě LED diody, byla jejich dlouhá životnost a úspora elektrické energie. Věděli, že s těmito parametry a vylepšenou svítivostí se stanou ojedinělým zdrojem budoucnosti.

V současné době je jejich životnost až 100.000 hodin (víc jak 10 let provozu!), prohloubila se neporuchovost, odběr elektrické energie je minimální (0,3 W/LED). Návrháři využívají i jejich nízké teploty, a tak je možné k výrobě svítidel používat materiály, kterým doposud vyšší teplota žárovky vadila. Není divu, že se o tyto dokonalé zdroje světla začali více zajímat výrobci.

Široké užití Autor: archiv LED diody lze zakoupit samostatně a měnit je kus za kus (podobně jako žárovku), častěji se ale užívají moduly různých délek, které se skládají podle potřeby vedle sebe. K dostání jsou i kabely s LED diodami integrovanými v různých vzdálenostech.

Běžně se s nimi setkáváme u osvětlovacích těles, a to jak pro interiérové, tak i exteriérové užití, podsvěcují se jimi displeje spotřebičů, velkou využitelnost pro ně designéři nacházejí i v nábytkářském průmyslu. Plochá konstrukce (6 mm) je dovoluje integrovat například do skleněné desky stolu (použil Ingo Maurer), často se Autor: archiv nacházejí ve sprchových altánech (výrobky firem Koralle, Hansgrohe ad.). Instalovat je lze samostatně do podlahy, schodišťových stupňů, stěny či stropu, časté využití nalézají v podhledových nikách, působivé jsou za čirými či průsvitnými materiály (sklo, perspex).

Barevné světlo K dalším kladům LED diod patří možnost volby barvy světla. Existují ve čtyřech barvách – bílé, zelené, modré a červené. Jejich mícháním přes počítačový program získáme miliony barev, které lze pomocí časovače vzájemně měnit, takže vytváříme nejrůznější efekty (tečení barev, stroboskop aj.). Měnit můžeme i intenzitu světla. Na základě zvoleného programu lze k modulům připojit lightsystem manager, s jehož pomocí lze na zeď promítat obrázky, nebo přes video systém manager promítat pohyblivé obrazy (televizní signál, filmy apod.). 

Autor: archiv

Víte, že:

1.LED = Light Emitting Diodes2. Napájí se přes 24voltovou trafostanici 3. Používají se běžně nejen v osvětlovacích tělesech, ale i v nábytkářském průmyslu

-td-Foto: LEDfield, Uni light, Verno light, A.M.O.S. DESIGN, Massive