Které skupiny jsou nejzranitelnější?

Horko nejvíce ohrožuje organismus lidí trpících nemocemi, dále seniory a děti. Tyto skupiny by se proto měly chránit nejintenzivněji. Starší lidé si jen stěží představí, jak ničivé může být horko pro jejich organismus, proto bychom je před extrémními teplotami měli varovat.

Problémy mohou mít také osoby s výraznou nadváhou. Ty by se venku na přímém slunečním světle ideálně vůbec neměly zdržovat a měly by také omezit dopravu veřejnými dopravními prostředky, které nejsou klimatizované.

Preferujte vlažné

Jak se tedy rychle a spolehlivě ochladit, když nás horko neúprosně sužuje i doma? Jednou z nejoblíbenějších metod mnoha lidí je sprchování ledovou vodou. Konečný efekt je však v tomto případě přesně opačný. Ledová voda totiž zapříčiní zúžení cév, tělo utrpí teplotní šok, a tak se člověk během chvíle potí znovu, dokonce ještě víc. Kvůli staženým cévám se organismus nemůže ochlazovat, navíc musí vynaložit spoustu energie, aby tělesnou teplotu uvedl zpět do rovnováhy.

Ideálním způsobem osvěžení a zchlazení organismu je vana napuštěná vlažnou vodou o teplotě mezi 25 °C až 28 °C, protože právě tehdy se otevírají póry pokožky. To umožní rychlejší odpařování potu, čímž dojde k ochlazení organismu. Chcete-li účinek vlažné vody na své tělo maximalizovat, po koupeli se neutírejte a nechte vodu, aby se vsákla do pokožky. V neposlední řadě omezte používání gelů a mýdel, jelikož zbytečně vysušují.

Autor: shutterstock

Úspornější varianty než vana plná vody

Je jasné, že napouštění vany vodou několikrát denně nepočítáme mezi ekologické aktivity. Chytrou alternativu představuje polévání paží. Provádí se snadněji, vyžaduje krátkou přípravu, a přesto zajistí dostatečné zchlazení. Navlhčeným hadříkem si můžete otírat obličej a do kbelíku se studenou vodou namočit nohy. Ideální kompromis můžou představovat dvě koupele ve vaně denně v kombinaci se zmiňovanými tipy.

Autor: shutterstock

Vyvarujte se teplotním změnám

Teplotní šok nemusí zavinit jen ponoření se do ledové vody. To samé se může stát i při rychlém přechodu mezi klimatizovanými vnitřními a rozpálenými vnějšími prostorami. Ať už se jedná o auto, kancelář nebo například obchodní centrum, snažte se rychlým změnám teplot vyhýbat. Pro organismus představuje přechod z klimatizované kanceláře do parného horka na ulici obrovskou zátěž. Obecně bývá doporučováno nepřekračovat teplotní rozdíl zhruba 5 °C. Volte raději pomalejší přechod mezi teplotami, dejte svému tělu čas se přizpůsobit.

Autor: shutterstock