Silvestrovské pohoštění – to je téma velmi brzy aktuální. Každý je pojme jinak, podle toho, kde a jak poslední večer roku bude trávit. Pokud doma s přáteli, rozhodnout se v zásadě můžeme pro větší vyvařování a klasické chody, spjaté s tradicemi (hlavně půlnoční ovar a silné polévky), nebo se vydat cestou novinek, různých variací na světové kuchyně, a tudíž vnést na slavnostní stůl lehčí a výraznější chutě, s akcentem na vzhledově pestrý stůl.

Autor: archiv Zatímco na porce pohoštění v tradičním stylu budeme potřebovat zejména velké talíře, na netradičnější lehčí pohoštění se poohlédneme po nejrůznějších talířcích, tácech a mističkách. Pokud je v dostatečném množství nenajdeme doma, vypravíme se třeba do prodejny Madal Bal, kde mají všemožné misky a mističky, kulaté, hranaté i fantastických tvarů (ve tvaru písmen, šneka, vnitřně členěné přepážkami) v barvě sněhobílé nebo v duhových odstínech. A hlavně praktické a dobře vypadající sady: čtyři, šest nebo více misek (opět hlavně hranatých) na plochém porcelánovém nebo proutěném tácu s uchy. Pokud nějaký takový set pořídíme, o efekt na stole je postaráno. Takové uspořádání stolu nám dovolí mnohem větší kombinace surovin, přísad, a tedy chutí.

Jedním z nejvděčnějších jídel jsou, pokud zvolíme pohoštění v lehčím stylu, olivy. Udělat se s nimi dá ledacos. Už když je koupíme, mohou mít různou chuť. A tak pokud máme málo času, jednoduše nakoupíme několik kelímků – olivy černé a zelené přírodní, olivy kalamata, olivy obří, olivy marinované (na několik způsobů), olivy plněné ančovičkou či lososem (výjimečná lahůdka). Na stole připravíme každý druh do zvláštní mističky. Vedle patří proutěná miska s co nejlepším čerstvým bílým chlebem. Olivy ale také můžeme marinovat doma, necháme je v nálevu alespoň dva dny. Nálev vytvoříme kreativně - základem je vždy olivový olej, vinný ocet, lisovaný česnek, sůl, pepř – a dále už podle fantazie – chilli, oregano, cibulka...

Obdobnou tematickou sadu misek můžeme udělat na „mořské“ téma. Do jednotlivých mističek dáme uzené mušle, marinované nebo uzené chobotnice a další dary moře v rozličných úpravách. Nezapomeneme také stylově ozdobit stůl - mezi jednotlivé misky naaranžujeme například krásné lastury a zajímavé kamínky, jedlové větvičky a sušené květiny.

Autor: archiv Upravit také můžeme černé špagety s dary moře jako sytější chod. Přípravu zvolíme opět jednoduchou: tmavé špagety uvaříme, zakápneme olivovým olejem a smícháme s dary moře, které jsme podusili na oleji s česnekem, citrónem a solí.

K nejžádanějším chuťovkám patří minipizza nebo obdobný „slaný štrúdl“ z lístkového těsta. Náplň uděláme z nivy, lučiny, nakrájeného naloženého rajčete bez slupky, kořeníme ji bazalkou, čubricou, oreganem, přisolíme. Směsí naplníme těsto, upečeme a nakrájíme na dílky. Výhodou je, že slaný štrúdl i minipizzy můžeme podle chuti podávat studené nebo ohřáté v mikrovlnné troubě.

Dobrou chuť!

-ag-Foto: Archiv In