Díky stále vysokému zájmu lidí o pořízení bytu má být letošní rok v prodeji bytů úspěšnější než loňský. Shodli se na tom developerské společnosti. Nadprůměrný zájem lidí může podle některých firem trvat ještě následující čtyři roky.

Zatím stále platí, že nové byty, které se na trhu objeví, se prodají.

Stavební společnost Skanska, která loni prodala 600 bytů, chystá v letošním roce výstavbu asi tisícovky bytů. Společnost IPB Real očekává minimálně stejné výsledky v prodeji bytů jako loni, kdy uzavřela více než 700 smluv o prodeji. Za první tři měsíce letošního roku prodala téměř 300 bytů.

Na to, jak dlouho bude vysoký zájem lidí o koupi bytu trvat, mají společnosti rozdílné názory. "Současný velký zájem bude trvat ještě v příštím roce, pak dojde spíše ke stabilizaci poptávky," domnívá se Brabcová.

Poptávka lidí je podle ní ovlivněna zejména obavami z růstu cen nemovitostí po vstupu do EU. Lidé proto na jedné straně chtějí byty kupovat, na druhé straně s prodejem nemovitosti nepospíchají. Čekají, že ceny po vstupu do unie vzrostou. "Po vstupu do EU se tak na trhu zřejmě objeví větší nabídka a ceny klesnou," doplnila Brabcová.

"Předpokládám, že v horizontu minimálně tří let nedojde k výraznému propadu poptávky," uvedl mluvčí IPB Real Jiří Felix. Zároveň je přesvědčen, že po vstupu do unie se ceny na realitním trhu zásadně nezvednou. Podle obchodního ředitele firmy Finep & partners bude velký zájem lidí trvat až do roku 2007. "Poté, vlivem zvýšení sazby DPH na stavební práce v oblasti bydlení, očekávám výrazné ochlazení zájmu," dodal Rejchrt.

V České republice je celkem 3,83 milionu bytů. Loni firmy postavily 27 tisíc nových bytů, což je o 2500 bytů více než v roce 2001. Odborníci tvrdí, že na obnovu bytového fondu je třeba ročně postavit zhruba 50 tisíc bytů. Rozjezdu bytové výstavby by údajně napomohlo i zrušení regulace nájemného. -čtk-