O levanduli se traduje, že dobře působí na nervy. Ale ona dokáže mnohem víc, třeba tišit bolest a léčit záněty. O této kouzelné bylince jsme si povídali s Helenou Neumannovou, naturopatkou a zakladatelkou jednoho z největších levandulových polí v České republice.

Chcete si vyrobit levandulovou vodu pro krásnější a zdravější pleť?

Zdroj: Youtube

Která levandule opravdu léčí?

Hybridy jako Lavandin léčí pouze vůní a samozřejmě pohledem. Udělají vám dobře, zahřejí vás u srdce, když se na ně podíváte. I to je způsob léčby. Ostatně geolog, popularizátor vědy a spisovatel Václav Cílek a další odborníci navazují na prokázané mnohaleté studie, jak zahrada či háj, les a příroda vůbec dokáže léčit. Pokud se ovšem bavíme o bylině – léčivce, která prokazatelně pomáhá s onemocněními, pak musí jít o levanduli lékařskou v bio kvalitě.

Tušíte, z čeho je odvozeno jméno levandule?

Říká se, že od slova „lavare“ – koupat. Nicméně vnímání původních pramenů a historických zdrojů je na velkém rozcestí. Každý měsíc se vědci a archeologové přou, a co se řeklo před měsícem, dnes už neplatí.

Jak zní největší mýtus, který jste o levanduli slyšela?

Pro mě to je velebení francouzské Provence, která z pohledu produkce už desítky let patří na 8. místo na světě. Přitom mnohem větší levandulová pole najdete v Bulharsku, Japonsku, USA…

Které látky obecně v levanduli lékařské považujete za zásadní pro zdraví?

Mezi jednoznačně léčivé biodynamické látky patří: antioxidanty, antibiotika, antivirotika, antidepresiva a flavonoidy. Tedy jsou-li rostliny pěstované v bio kvalitě.

Dále se můžou levandule lékařské lišit obsahem i jiných léčivých látek, jejichž tvorbu stimulují přírodní podmínky místa/oblasti, kde se pěstuje. Což je i váš případ.

Přesně tak. Ovšem přírodní podmínky působí na všechny byliny. Například naše levandule se díky spojení vápencových moří, která tu kdysi bývala, s každodenním větrem a s pěti měsíci extrémního chladu v údolí zařadily mezi vzácné léčivé byliny. Jaké znáte například ze Švýcarských Alp, Peru, Tibetu… Ty pochází z vysokých nadmořských výšek, což rostliny stresuje, musí se s tím nějak poprat, a proto produkují mnoho nedocenitelných biodynamických látek. Chcete paradox? Čím je v oblasti pěstování levandule větší vedro, tím více voní, ale neléčí. Je totiž lenivá.

Co vás na levanduli lékařské nejvíce překvapilo? Z pohledu zdraví.

Její výsledky při léčení akné a chronických dermatitid, atopických ekzémů a pásových oparů. To jsou totiž onemocnění, se kterými si celosvětově stále nevíme rady.

S čím vám levandule lékařská může pomoci
Jde o celou škálu zdravotních potíží:
- úzkost, stres, poruchy spánku
- bolesti hlavy i migréna
- neuralgie, neuritidy, také zaceluje poškozená nervová vlákna
- trávicí obtíže (například koliky, reflux jícnu, ale levandule bude svědčit rovněž játrům či žlučníku)
- chronické a akutní infekce a záněty (například astma, revmatoidní artritida, bronchitida, chřipka, angína…)
- vředy, rány
- kožní choroby
- poraněný pohybový aparát (namožené svaly, úrazy)

Můžeme udělat chybu už při sběru a sušení levandule?

Stoprocentně. Například: seberete-li ji po dešti, shnije vám.

Ve kterých případech se mají sklízet opravdu hodně rozvinuté levandule? A kdy pomůže užívání čerstvých květů?

Vysoce rozvinuté květy potřebujeme pro léčení depresí, nespavosti, úzkostí, ztráty imunity a také při detoxu organismu. A čerstvá levandule po vylisování raw oleje je fantastická na trávicí soustavu a samozřejmě na autoimunitní onemocnění. Například chronické záněty. Ale takový olej je velmi vzácný a drahý. Na 1 litr raw oleje z levandule lékařské potřebujete 400 kilo této byliny. Zatímco Lavandinu asi 140 kilo. Ten je ale vhodný do tablet do myčky nebo pračky.

Dá se levandulí předávkovat?

Nebylo to nikdy prokázáno. Dokonce si lidé možná naivně myslí, že na ni mají „alergii“. Ano, to je možné, ale ne na levanduli lékařskou bez chemie a pesticidů.

Zdroj: Levanduloveudoli.cz