Levandule se sklízí zhruba od června do srpna, takže stále máte na některých místech šanci vidět záplavu fialových kvítků. A cítit jejich opojnou vůni. Někde si můžete pole prohlédnout a pořídit si selfie, jinde ještě fungují samosběry. Na mnoha místech se pořádají worskhopy a jiné akce, levandule se využívá rovněž pro výrobu celé řady dobrot. Ale relaxovat se dá všude.

Chcete levanduli také pěstovat? Jděte do toho. Tady máte tři návody na její množení:

Zdroj: Youtube

Levandulové údolí

Tuhle nádheru objevíte ve Zdicích-Chodouni. Levandulové údolí založila Helena Neumannová a se svým týmem se stará o levanduli lékařskou v bio kvalitě s ověřenými léčebnými účinky. Můžete tu jen tak relaxovat, projít si zdejší stezku, poradit se ohledně zdraví a také si dát něco dobrého. A pozor, tady to bude bavit i děti!

Levandule de Žermanické moře

Za příběhem zdejší bio levandule stojí Adam Kielar a Jiří Bůžek, kteří pěstují levanduli lékařskou a francouzský druh levandule zvaný lavandin. Farmu najdete v podhůří Beskyd, poblíž Žermanické přehrady. Samosběry zde plánují celé léto, nicméně vyplatí se informovat předem.

Farma Lavandia

Další opravdu nádherné pole najdete na jižní Moravě ve Starovičkách. Stojí za ním Stanislav Bíza a jeho rodina, pěstují levanduli lékařskou. Samosběry by měly trvat zhruba ještě týden. Tohle pole je výjimečné i tím, že v těsném sousedství uvidíte rovněž vinohrady. A když se podíváte dále do krajiny, tak i Pálavské vrchy.

Levandulovna

Environmentální sociální podnik vymyslela Adéla Heindorferová, najdete ho v Raspenavě, v podhůří Jizerských hor. Zabývá se ekologickým pěstováním květin, zejména levandule a jejím zpracováním. O prázdninách má otevřeno denně kromě pondělí a přímo na poli si můžete dát takzvané pomalé občerstvení.

Nepřehlédněte

Zdravá zahrádka v Metylovicích (Moravskoslezský kraj) zve tuto středu 26. 7. všechny, kteří si ještě nestihli nasbírat levanduli. Otevřeno je od 16 do 19 hodin.

Zdroj: zavunilevandule.cz