Lichořeřišnice větší je přírodní antibiotikum, které pomáhá odstraňovat záněty a infekce. Ačkoliv se převážně traduje, že je především na zánět a infekci močových cest, dokáže je odstranit z celého organismu. Více její účinky vnímáme u močových cest, protože právě touto oblastí její účinné látky procházejí nejvíce.

Zázrak zvaný lichořeřišnice

Květy lichořeřišnice obsahují velké množství minerálních solí, síry, vitaminu C, beta karotenu, luteinu, flavonoidů (často nazývaných „elixír mládí“), mastných kyselin a éterických olejů.

V současné době se proto lichořeřišnice používá v alternativní medicíně jako přírodní antibiotikum na bakterie odpovědné za respirační onemocnění a také jako antiseptikum. Jak jinak nám může lichořeřišnice ještě pomoci?

Vzhledem ke svým silným antibakteriálním vlastnostem pomáhá v boji proti bakteriím, jako je Staphylococcus a Streptococcus, odpovědným za onemocnění hrdla a průdušek.

Je zajímavé, že pravidelná konzumace lichořeřišnice může zabránit dokonce tvorbě bakterií salmonely. Mimo jiné také blahodárně působí na naše cévy a zvyšuje imunitu celého těla.

Lidem, kteří trpí opakovanými respiračními infekcemi, se doporučuje užívat tinkturu z lichořeřišnice, která pomáhá posílit jejich imunitu a obranyschopnost.

Zdroj: Youtube

Připravte si tinkturu z lichořeřišnice

Tinkturu si můžete zakoupit v lékárně nebo bylinkářství, ale také si ji lze připravit doma. K výrobě budete potřebovat:

  • 30 g semen lichořeřišnice
  • 50 g listů lichořeřišnice
  • 30 g květů lichořeřišnice
  • 200 ml kvalitní pálenky

Semena lichořeřišnice rozdrťte, zalijte pálenkou, přidejte nakrájený list a květ. Nechte zhruba 3 týdny stát při pokojové teplotě na okenním parapetu. Následně přeceďte, přelijte do lahve, uchovávejte v chladu.

Při zánětech močových cest užívejte tinkturu 3x denně po 15 kapkách a při virových onemocněních stejné množství po dobu 2 až 3 týdnů. V době vyšší imunitní zátěže lze lichořeřišnici užívat i preventivně.

Má lichořeřišnice nežádoucí účinky?

Ačkoliv může mít lichořeřišnice pozitivní vliv na lidský organismus, při jejím používání můžete zaznamenat také některé vedlejší účinky, jako je například nevolnost, nechutenství nebo bolest břicha.

Konzumaci v jakékoliv podobě je proto dobré konzultovat se svým ošetřujícím lékařem, který případně doporučí i vhodné dávkování.

Tato rostlina údajně není vhodná pro pacienty trpící gastritidou nebo žaludečními vředy, pro děti ani pro osoby, které jsou na ni alergické. V současné době se tato bylina těhotným a kojícím ženám nedoporučuje.

Zdroj: diastyl.cz, bylinkovo.cz