Stále více lidí využívá hypotéku k nákupu již postavených domů či bytů. Podle údajů bank je to více než polovina žadatelů o hypotéku, ještě před třemi roky přitom tito lidé tvořili zhruba 40 procent klientů. Oproti tomu neustále klesá podíl těch, kteří se do stavby vlastního bydlení vrhají sami. Podle údajů některých bank se jejich počet snížil za poslední tři roky na polovinu. Nyní tvoří zhruba pětinu až třetinu žadatelů o hypotéky.

Posun od výstavby ke koupi hotových domů a bytů souvisí podle odborníků například se stále větší nabídkou realitních kanceláří či projektů. Týká se to především bytů. Podle údajů České spořitelny za prvních devět měsíců roku lidé použili hypotéky na výstavbu či rekonstrukci bytů jen minimálně.

Hypotéky zažívají boom především kvůli historicky nízkým úrokovým sazbám, rostoucím mzdám obyvatel a snaze lidí využít nižší DPH, která u výstavby bydlení za tři roky vzroste. "Úrokové sazby se dostaly na své historicky nejnižší úrovně a lidé se toho snaží rychle využít," domnívá se analyti Volksbank Vladimír Pikora.

Podle údajů ministerstva pro místní rozvoj si Češi letos do konce září půjčili na pořízení domů či bytů pomocí hypoték přes 34 miliard korun, meziročně téměř o 59 procent více. Již nyní je to o čtyři miliardy více než za celý loňský rok. Stále převažuje koupě domů. "Podíl hypoték poskytnutých na dům zůstává i v tomto roce dominantní, 69 procent," uvedl Jan Sadil z Českomoravské hypoteční banky.

Hypotéky letos využilo téměř 23 tisíc lidí, o polovinu více než loni. Celkem financovalo ke konci září své bydlení pomocí hypotéky přes 91 tisíc Čechů, kteří si již od bank půjčili téměř 148 miliard korun. Hypotéky tak podle ekonomů významně pomáhají domácímu hospodářství, především stavebnictví.

Nejnižší úročení hypoték začíná kolem tří procent ročně. Jde však o úvěry, u kterých banky garantují úrok na jeden či dva roky. O ty lidé většinou nemají zájem. Na nejnižší úroky navíc podle mluvčí Raiffeisenbank Romany Kubálkové dosáhne zhruba každý pátý úspěšný žadatel o úvěr. Průměrný úrok u hypoték se státní podporou se například v září podle ministerstva pro místní rozvoj pohyboval na 6,85 procenta ročně.

Rychle rostoucí mzdy ale i vyšší ceny bydlení také zvyšují objem peněz, který si lidé půjčují. Průměrná výše hypoték tak proti loňsku vzrostla přibližně o 70 tisíc na 1,478 milionu Kč.

Do konce roku očekávají banky další růst zájmu lidí o úvěry. Vzhledem k tomu, že loňské poslední tři měsíce ovlivnilo ohlášené snížení státní podpory hypoték, to ale zřejmě nebude tolik jako dosud. -čtk-