Lilek vejcoplodý je botanicky spřízněný s rajčaty a bramborami. Jeho plody jsou bobule, které dorůstají až do hmotnosti 500 g, v kuchyni se ale nejlépe uplatňují menší exempláře. Odrůdy se liší tvarem i zbarvením – kromě nejznámější tmavě fialové se můžeme setkat i se zelenou, bílou, žlutou, oranžovou nebo žíhanou slupkou. Dužina je vždy bílá a má charakteristickou pěnovou strukturu. Na rozdíl od cukety se lilek nehodí k úpravě zasyrova – tepelně nezpracované plody totiž obsahují jedovatý solanin. Lilek by se neměl skladovat společně s dalším ovocem či zeleninou a nevyhovuje mu pobyt v chladničce, ani dlouhé skladování.
Řecká musaka se bez lilku neobejde. Podívejte se, jak si toto úžasné jídlo můžete připravit:
Před přípravou vypotit
Dužina lilku má díky své struktuře tendenci hodně nasávat tuk. Před kuchyňskou úpravou je proto potřeba lilek nakrájet, posolit a nechat „vypotit. Tekutinu pak odsajte ubrouskem. Poté můžete lilek smažit, péct, grilovat i dusit. Ochutit ho lze všemi druhy bylinek, česnekem i orientálním kořením. Vynikající je plněný masem, houbami, rýží nebo kuskusem, skvělé jsou také rolky plněné sýrem. Lilek je také nedílnou součástí tradiční řecké musaky, v níž se jeho chuť dokonale doplňuje s mletým jehněčím nebo hovězím masem, rajčaty a skořicí. Neodmyslitelně patří i ke slavné francouzské specialitě ratatouille.
Rýže s mletým masem, lilkem a rajčaty
Příprava: 30 minut
Ingredience:
- 500 g dlouhozrnné rýže
- 500 g mletého hovězího masa
- 1 větší lilek
- 2 plechovky konzervovaných rajčat
- 1 cibule
- ½ lžičky mleté skořice
- sůl
- olivový olej
- sýr feta
Příprava:
1) Lilek nakrájejte na plátky, osolte a nechte několik minut „vyplakat“. Přebytečnou vodu poté odsajte papírovou utěrkou a lilek nakrájejte na kostičky.
2) Rýži propláchněte a dejte vařit podle návodu na obalu.
3) Ve větší pánvi rozehřejte olej, vsypte kostičky lilku a 10 minut je opékejte. Poté je vyjměte a odložte stranou. Do pánve vsypte nadrobno nakrájenou cibuli, krátce ji orestujte. Přidejte mleté maso, sůl a skořici. Za stálého míchání maso opečte, poté přidejte lilek a konzervovaná rajčata. Nechte vařit na mírném plameni asi 15 minut.
4) Hotovou směs promíchejte s rýží a sýrem feta a podávejte.
Zdroj: www.bbcgoodfood.com, www.vegmania.cz